SZLACHECKI RÓD ZUBRÓW HERBU SAS

KATALOG STRON RODU ZUBRÓW (KLIKNIJ WYBRANĄ NAZWĘ)

Wstęp Pochodzenie Protoplasta Linia wołyńska Virtuti Militari Joanny Mateusz Żubr Linia Galicyjska Szlachecki Kąt Gałąź Żółtaniecka Zuberowie z Olch

ŻÓŁTANIECKIE ODGAŁĘZIENIE ŻUBRÓW

RODZINA JAKUBA ZUBRA

Jakub Zubr, syn Andrzeja i Heleny Rawskiej, wraz z małżonką Honoratą wyjechali ze wsi Lackie i osiedlili się w Pustomytach koło Lwowa. Tam urodziły się ich dzieci: Karolina (1808), Paulina (1810), Józef Wincenty (1812) i Felicjan Jan (1814).

Po 1816 roku Jakub Zubr z rodziną przeniósł się z Pustomyt do wsi Czanyż, gdzie został dzierżawcą folwarku należącego do hr. Wojciecha Miera w tzw. Państwie Buskim. Zarządzał tym majątkiem do około 1840 r. Później dzierżawcą został jego młodszy syn, Felicjan Jan.

Jakub i Honorata na pewno kształcili swoich synów, którzy uczęszczali prawdopodobnie do gimnazjum we Lwowie. Józef Wincenty mógł je ukończyć około w 1830 roku. Karolina w 1846 r. wyszła za mąż za Karola Chmielewskiego, ekonoma ze Stołpina. Paulina w 1835 roku poślubiła Piotra Nestorowicza, aptekarza.

Felicjan Jan Żubr, podobnie jak jego ojciec Jakub Żubr, był dzierżawcą majątku we wsi Czanyż, a później majątku we wsi Żółtańce, należącego do klasztoru oo. Dominikanów ze Lwowa. W 1840 roku poślubił Joannę Pawłowską, córkę Kazimierza i Tekli z Grabczyńskich. W tym małżeństwie urodziło się jedenaścioro dzieci. W Czanyżu: Wanda Joanna (1841), Paulina Felicjana (1842), Augustyn Jan (1843), Maria Honorata (1845) (zmarła po miesiącu), Jan z Dukli Izajasz (1846) i Nikodema Felicjana (1848). W Żółtańcach: Stanisława (1850), Antoni (1851), Władysław (1852) (zmarł po 2 dniach), Apolinary (1853) i Maria (1854) (zmarła po 3 dniach).

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, skontaktowała się ze mną Małgorzata Sas Żubr z Katowic, wywodząca się od Jana z Dukli Izajasza Żubra. Od niej otrzymałem wspomnienia p.t. ECHA DAWNYCH DNI, napisane przez jej matkę Olgę Żubr z domu Szaran, na podstawie opowiadań jej cioci Janiny z Żubrów Breitenwald, najmłodszej córki Jana i Marii z Walewskich Żubrów. Data śmierci Jakuba Zubra nie jest znana. Jego żona Honorata zmarła w Żółtańcach 3 października 1855 roku, przeżywszy 69 lat.

Wspomnienia o Zubrach przekazałem do działu rękopisów (nr. akc. 121/2011-128/2011) w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

JAN I MARIA ŻUBROWIE

Jan Izajasz, syn Felicjana Jana Żubra i Joanny z domu Pawłowskiej, słysząc o tajemnych przygotowaniach do powstania styczniowego, przerwał naukę w szkole i przedostał się do swojej rodziny na Podolu będącym pod zaborem rosyjskim. Tam poznał dwóch młodzieńców Walewskich i jego siostrę Marię, którzy pomogli jemu wstąpić w szeregi powstańców. Podczas walk powstańczych w 1863 roku, został ranny w nogę. Przez jakiś czas leczył się, ukrywał przed władzami i wreszcie powrócił do rodzinnych Żółtaniec. Ze wspomnień „ECHA DAWNYCH DNI” wynika, że ojciec Jana, Felicjan Jan, już nie żył, a majątek Żółtańce był zadłużony i podupadły. Jan Izajasz wyjechał do Wiednia do swojego wujka pracującego w parlamencie.

Po powrocie z Wiednia, Jan Żubr marzył o dużym, nowoczesnym gospodarstwie rolnym. Swój cel osiągnął, zostając dzierżawcą dużego majątku we wsi Kotuzów w powiecie podhajeckim, należącego do księżnej Marceliny Czartoryskiej. Około 1870 roku poślubił poznaną ongiś na Podolu Marię Walewską, córkę Aleksandra i Albertyny Berezowskiej (1). W rodzinie Jana Żubra i Marii Walewskiej w Kotuzowie urodziło się czworo dzieci: Aleksander Felicjan (1872), Jadwiga, Stefania oraz Janina Albertyna (1885).

Około 1904 roku zmarła Maria z Walewskich Żubrowa i została pochowana na cmentarzu w Justynówce. Jan Żubr po jej śmierci zupełnie się załamał i zaniedbał kotuzowski majątek. Przeprowadził się do zakupionego w Podhajcach domu z ogrodem i sadem. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Jan w wieku 72 lat, ubrany w szary mundur z czasów powstania styczniowego, dziarsko maszerował w czasie defilady po ulicach Podhajec, śpiewając „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”.

(1) Aleksander Walewski był dzierżawcą dóbr ziemskich i członkiem Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarskiego, por. Handbuch des Lemberger Statthalterei-Gebietes Galizien für das Jahr 1855, Lemberg 1855, s. 478.

FAKTY I DOMYSŁY O JÓZEFIE WINCENTYM ŻUBRZE

W archiwum lwowskim znalazłem wiele dokumentów z lat 1840 - 1855 dotyczących potomków Jakuba Żubra: Karoliny, Pauliny i Felicjana Jana. Nie znalazłem żadnej informacji z tego okresu o Józefie Wincentym, starszym synu Honoraty i Jakuba.

Ze Wspomnień „ECHA DAWNYCH DNI” Janiny z Żubrów Breitenwald wynika, że we Wiedniu mieszkał i pracował ktoś z rodziny Żubrów żółtanieckich.

1) Jan (Izajasz) przedostaje się przez granicę w rodzinne strony. .... Na zimę wyjeżdża do Wiednia. Stolica Austrii przypada mu bardzo do gustu. Wuj jego zasiadał wówczas w parlamencie.

2) ... Z biciem serca wsiadała Janina do pociągu, który miał ją zawieźć do naddunajskiej stolicy. Towarzyszył jej ojciec. Wiedeń znała z opowiadań rodziców, którzy dawniej często spędzali tam zimy. .... Wsiedli do dorożki i udali się do babci Wurthowej na Kärntnerstrasse. Zastali tam, oprócz babci, wnuka jej Włodzimierza, który sprawował urząd hofrata w ministerstwie spraw zagranicznych. Córka baronowej Wurthowej, Żancia, była nieobecna. Wyjechała bowiem do majątku męża, księcia Puzyny.

Z posiadanych dokumentów wynika, że jedynym wujkiem Jana Izajasza był Józef Wincenty, starszy brat ojca Felicjana Jana. W sprawie zasiadania wuja w parlamencie otrzymałem z archiwum wiedeńskiego informację, że Józef Wincenty Zuber w parlamencie we Wiedniu nie zasiadał. Natomiast Joseph Zuber pojawia się w spisie urzędników austriackich w 1868 roku. Zobacz: Hof-Und Staars-Handbuch des Keiserthumes Östereich für das Jahr 1868, Wien 1868, s. 524.

W jakich okolicznościach baronowa von Wurth została babcią Janiny Albertyny Żubrówny, córki Jana Żubra? Z metryki urodzenia Janiny Albertyny wynika, że jej babciami były: Joanna Żubrowa ze strony ojca i Albertyna Walewska ze strony matki; dziadkami zaś: Felicjan Jan Zubr ze strony ojca i Aleksander Walewski ze strony matki. Dlaczego Janina nazywała również baronową von Wurth swoją babcią? Wysnułem następującą hipotezę: Józef Wincenty Żubr, przebywając w Wiedniu, poznał Florentynę Niedźwiecką, która w 1850 roku poślubiła barona Jana von Wurth. Zobacz: JAN VON WURTH . Ale stara miłość, jak wiadomo, nie rdzewieje. Owocem prawdopodobnych spotkań zamężnej 38-letniej Florentyny z 46-letnim Józefem Wincentym Żubrem, mógł być urodzony 13 września 1858 r. w Orlat w Siedmiogrodzie syn, Rudolf Zuber.

Najbardziej zadziwia mnie fakt, że znana jest dokładna data oraz miejsce urodzenia Rudolfa Zubera, natomiast oprócz nazwiska ojca niczego więcej o jego rodzicach nie wiadomo. Nawiązałem kontakt z wnukiem Rudolfa Zubera, geofizykiem Andrzejem Zuberem, profesorem w Instytucie Fizyki w Krakowie. Niczego nie wie o rodzicach swojego dziadka. Tym bardziej jest to dziwne, że według dostępnych informacji umieszczonych w Internecie, Rudolf urodził się w spolszczonej rodzinie baronetowskiej Zuberów pochodzenia niemiecko-austriackiego. Dlatego mocno zadziwiające jest również to, że syn baronów urodził się w Orlat: zapadłej, ufortyfikowanej miejscowości w Siedmiogrodzie, wśród lasów i gór na krańcach imperium austriackiego.

Postawiłem hipotezę, że Józef Wincenty Zubr syn Jakuba i Honoraty był ojcem znanego na świecie geologa profesora Rudolfa Zubera. Próbuję tę hipotezę udowodnić lub ją obalić. Zobacz: RUDOLF ZUBER .

POTOMKOWIE JANA I MARII ŻUBRÓW

W wspomnieniach „ECHA DAWNYCH DNI” niewiele pisze się o Jadwidze i Stefanii, córkach Marii i Jana. Około 1910 roku Jadwiga Żubrówna poślubiła inżyniera Wilczyńskiego. Umarła po urodzeniu córeczki, Jadzi Wilczyńskiej. Natomiast obszerne są relacje o Aleksandrze Felicjanie oraz Janinie Albertynie.

Aleksander Felicjan w 1892 roku zdał maturę w Złoczowie i wstąpił do Wyższej Szkoły Wojskowej we Wiedniu. Po jej ukończeniu, został przydzielony do jednego z pułków artylerii konnej. Na początku XX wieku zrezygnował z kariery wojskowej i, namówiony przez swojego szwagra Roberta Breitenwalda, zaczął pracować w przemyśle naftowym. Początkowo był kierownikiem kopalni, a później jej dyrektorem. Ożenił się z Zofią Lubicz Małecką (Matecką?), córką Klemensa i Amelii z Jałowieckich. Osiedlili się w Popielach koło Borysławia, gdzie urodziło się czworo ich dzieci: Witold, Zofia, Maria oraz, w 1906 roku, Stanisław Aleksander Włodzimierz. Wkrótce po urodzeniu czwartego dziecka Zofia Żubrowa zmarła. Po wybuchu I wojny światowej Aleksander Felicjan został powołany do wojska. Po wojnie Aleksander Felicjan wrócił wraz z dziećmi do Krakowa i tu wstąpił w szeregi Wojska Polskiego. Po pewnym czasie osiadł wraz z dziećmi na wschodnich rubieżach Polski, gdzie został dyrektorem firmy Standard Nobel.

Synowie Aleksandra Felicjana, Witold i Stanisław Aleksander Włodzimierz, również pracowali w przemyśle naftowym. W 1933 roku Witold poślubił Irenę Michalską, z którą miał syna Andrzeja Jana. Witold zginął w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Drugi syn Aleksandra Felicjana i Zofii Żubrów, Stanisław Aleksander Włodzimierz trojga imion, poślubił Olgę Szaran. W ich małżeństwie urodziła się Małgorzata Żubr, która obecnie mieszka w Katowicach.

Zofia Żubrówna, córka Aleksandra, wyszła za mąż z leśniczego Zbigniewa Szyszkowskiego, a w ich małżeństwie urodziła się w 1933 roku córka Ania. Maria, druga córka Aleksandra, poślubiła Tadeusza Szwabowicza, który zmarł w 1931 roku. Maria, pracującą w służbie zdrowia, zginęła podczas bombardowania Warszawy w 1939 r.

Janina Zubrówna poślubiła Roberta Breitenwalda, nauczyciela kursu wiertniczego Krajowej Szkoły Górnictwa i Wiernictwa w Borysławiu. Robert bardzo kochał i otaczał dobrobytem swoją małżonkę. Janina miała wszystko, czego pragnęła. Ale, jak sama przyznaje, podobała się mężczyznom, co powodowało tworzenie się atmosfery podejrzeń i nieporozumień. Małżonków rozdzieliła na kilka lat I wojna światowa. Po rozłące wojennej, państwo Robertowie osiedli na Ziemiach Małopolski Wschodniej. Inżynier Robert pracował nadal w Przemyśle Naftowym. Pani Janinka zajmowała się domem oraz prowadziła małą fabryczkę samochodową, w której później urządziła piekarnię.

W 1945 roku Janina i jej brat Aleksander Zubrowie zostali przywiezieni wraz z całym transportem repatriantów na Dolny Śląsk. Zamieszkali w Oławie, miasteczku koło Wrocławia. Po kilkumiesięcznej chorobie, w dniu 12 grudnia 1945 roku, zmarł potomek starego szlacheckiego rodu Aleksander Filicjan herbu Sas Zuber - major Wojska Polskiego.

Na zachód Polski przyjechali również inni Żubrowie należacy do linii Żółtanieckiej: Andrzej Jan, syn Witolda i Ireny z Michalskich Żubrów, Anna Małgorzata, córka Zbigniewa i Zofii Szyszkowskich, Małgorzata, córka Stanisława Aleksandra Włodzimierza Żubra.

Maria Lubicz Małecka i Aleksander Felicjan Żubr

Janina Albertyna Żubr i Robert Breitenwald.

Witod Żubr, Janina Żubr Breitenwald, Maria Żubr Szwabowicz, N. N., Tadeusz Szwabowicz.

Olga Szaran, autorka wspomnień „ECHA DAWNYCH DNI ”,z mężem Stanisławem Aleksandrem Włodzimierzem Żubrem

Zofia Żubr, żona
Zbigniewa Szyszkowskiego.

Małgorzata Sas Żubr, córka Olgi
Szaran i Stanisława Żubra.

Powrót do: GENEALOGII ZUBRÓW