SZLACHECKI RÓD ZUBRÓW HERBU SAS

KATALOG STRON RODU ZUBRÓW (KLIKNIJ WYBRANĄ NAZWĘ)

Wstęp Pochodzenie Protoplasta Linia wołyńska Virtuti Militari Joanny Mateusz Żubr Linia Galicyjska Szlachecki Kąt Gałąź Żółtaniecka Zuberowie z Olch

JANINA ZUBERÓWNA

Jańcia Zuberówna

Janina Zuberówna urodziła się w Lackiem Szlacheckim w 1912 roku. Po ukończeniu szóstej klasy, Janka musiała przerwać edukację, aby pomóc Mamie w pracach gospodarskich. Taka była decyzja Mamy, która w tym czasie posyłała do szkoły pięcioro innych dzieci, z których czworo dojeżdżało do szkół w Stanisławowie. Szkoda, że tak się stało, ponieważ nasza Jańcia miała duże zdolności matematyczne. Jańcia wraz z Mamą i bratem Józiem byli najbardziej zapracowanymi osobami na gospodarce Zuberów z Olch. Pomimo nawału prac gospodarskich, Jańcia bardzo aktywnie działała w Związku Strzeleckim. Uczestniczyła w organizowaniu wielu imprez. Brała udział w konkursach, zdobywając liczne nagrody.

Janka Zuberówna.

RODZINA JANINY ZUBERÓWNEJ I LEONA KNIHINICKIEGO

Janina Knihinicka W 1940

W grudniu 1939 roku, w początkach II wojny światowej, Jańcia wyszła za mąż za Leona Knihinickiego urodzonego w Lackiem Szlacheckim 1909 roku. W okresie II wojny światowej urodziły się dwie córki: Zosia(1940) i Roma (1942). W 1944 roku Lonio został powołany do wojska przez działające już polskie komunistyczne władze i wysłany na front. Był to bardzo trudny okres dla Polaków na wschodzie okupowanej Polski. Najgroźniejsi byli banderowcy, którzy w roku 1944 dwukrotnie zaatakowali Polaków w Lackiem Szlacheckim; zamordowali co najmniej trzynaście Polaków i spalili kilkadziesiąt polskich domów. W tym okresie zmarła córeczka Janki - Roma Knihinicka. Lonio wrócił z wojny do domu w 1945 roku.

Zosia Knihinicka w 1944 r.

Rodzina Knihinickich

Janka i Leon Knihiniccy.

Janka z mężem.

W 1946 roku Jańcia z mężem Leonem i córka Zosią zostali, w ramach repatriacji, przesiedleni na dolny Śląsk do wsi Małuszów koło Legnicy, gdzie Jańcia wspólnie z mężem prowadzili gospodarstwo rolne. Wychowali trzy córki: Zosię, oraz dwie bliźniaczki: Stasię i Wandzię urodzone w Małuszowie 6 października 1946 roku. Lonio zmarł w 1975 r. na gruźlicę, rzadką w tym okresie chorobę, którą lekarze za późno zdiagnozowali. Jańcia zmarła 20 lat później, 22 lutego 1995 roku.

ZOFIA I WANDA KNIHINICKIE.

Zofia Knihinicka.

Zosia od 1946 uczęszczała do 4-klasowej szkoły w Małuszowie, do klasy piątej w Przyłowicach oraz do klas 6 i 7 w Legnicy. Następnie ukończyła czteroletnie Liceum Ogólnokształcącego w Jaworze. Przez trzy lata pracowała na stanowisku nauczycielki w Mysłowie oraz Snowidzy. Po ukończeniu dwuletniego Studium Nauczycielskiego w Legnicy, została nauczycielką historii i na tym stanowisku pracowała przez 36 lat w Szkole nr. 18 w Legnicy. Obecnie jest na emeryturze.
Wandzię w klasach I - IV uczyła jej ciocia Olga Zuber-Sasin, kierowniczka szkoły w Małuszowie. Klasy V i VI ukończyła w Przybyłowicach, gdzie kierownikiem szkoły i nauczycielem biologii był jej wujek Bronisław Zuber. Siódmą klasę oraz Liceum Ogólnokształcące, uwieńczone maturą, ukończyła w 1964 roku w Legnicy. Wandzia po ukończeniu Studium Nauczycielskiego w Legnicy, pracowała od 1966 r. w zawodzie nauczycielskim. Najpierw pracowała w Przysiece koło Jeleniej Góry, później - w Szkole Podstawowej Nr 76 we Wrocławiu. Obecnie jest na emeryturze.

Wanda Knihinicka.

STANISŁAWA KNIHINICKA Z CÓRKĄ MAŁGORZATĄ.

Stanisława Knihinicka.

Stasia szóstą klasę ukończyła w Przybyłowicach. W Legnicy ukończyła Liceum Ogólnokształcące oraz w 1964 zdała maturę. Studiowała na Wydziale Organizacji Przedsiębiorstw Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu uzyskując tytuł magistra. Po zakończeniu studiów pracowała, aż do emerytury, w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego „Hanka” w Legnicy.
Małgosia, córka Stanisławy, urodziła się w 1986 r. Maturę zdała w II Liceum im. St. Wyspiańskiego w Legnicy. Na wydziale Prawa i Administr. Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskała stopień magistra. Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wrocławiu, na kierunku Finanse i Rachunkowość, ukończyła 3-letnie studia licencjackie.

Małgorzata Knihinicka.

Powrót do: RODZINY ZUBERÓW Z OLCH