SZLACHECKI RÓD ZUBRÓW HERBU SAS

KATALOG STRON RODU ZUBRÓW (KLIKNIJ WYBRANĄ NAZWĘ)

Wstęp Pochodzenie Protoplasta Linia wołyńska Virtuti Militari Joanny Mateusz Żubr Linia Galicyjska Szlachecki Kąt Gałąź Żółtaniecka Zuberowie z Olch

OLGA ZUBERÓWNA W LACKIEM SZLACHECKIM.


Olga Zuberówna urodziła się w 1918 roku w Lackiem Szlacheckim. Po ukończeniu szkoły podstawowej, rozpoczęła w 1929 roku edukację nauczycielską w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Stanisławowie i uzyskała dyplom nauczycielski w 1937 roku. W tym jeszcze roku otrzymała posadę przedszkolanki w Bednarowie, a w 1938 roku - w Czerniejowie. W latach 1940 - 1941, do czasu wkroczenia Niemców, pracowała w dziesięcioletniej szkole w swojej rodzinnej wsi, natomiast od 1944 do 1946 - w dziesięcioletniej szkole w Tyśmienicy.

SZKOŁA W MAŁUSZOWIE.

Cała rodzina Zuberów, w ramach repatriacji, w kwietniu 1946 roku została przesiedlona do wsi Małuszów koło Legnicy. Oldzia rozpoczęła poszukiwanie pracy. W Wydziale Oświaty w Jaworze zaproponowano jej zorganizowanie czteroklasowej szkoły w Małuszowie, obiecując pomoc oraz potrzebne fundusze. Oldzia z wielkim entuzjazmem zabrała się do realizacji postawionego zadania. Znalazła odpowiedni budynek, zaproponowała przerobienie dwu pokoi na salę lekcyjną, złożyła zamówienie na potrzebne meble i pomoce dydaktyczne oraz ogłosiła wpis dzieci do szkoły. We wrześniu 1946 roku została otwarta nowa szkoła na Ziemiach Odzyskanych. Była kierowniczką i nauczycielką w tej szkole aż do swojej śmierci w 1968 r. Oldzia była bardzo dobrą i sprawiedliwą nauczycielką, za co często była nagradzana.
Oldzia była pierwszą nauczycielką również wielu dzieci z rodziny Zuberów Na zdjęciu Oldzia Zuberówna z dziećmi: Stasią Knihinicką, Krysią Zuberówną, Elżunią Sasinówna i Wandzią Knihinicką.

RODZINA OLDZI I JANUSZA SASINÓW.

Latem 1946 roku do Małuszowa przyjechał Janusz Sasin, narzeczony Oldzi z przedwojennego okresu. Ostatni raz odwiedził rodzinę Zuberów w Lackiem Szlacheckim około 15 września 1939 roku, kiedy wraz z trzema kolegami uciekał z Polski do Rumunii. Po przekroczeniu granicy polsko-rumuńskiej, Niemcy całą trójkę zaaresztowali i przewieźli do obozów koncentracyjnych. Janusz przebywał, między innymi, w Gross Rosen (teraz Rogoźnica) w pobliżu Małuszowa. Szczęśliwy Janusz zaręczył się z Oldzią i często przebywał w Małuszowie. Czasami pomagał jej w pracach związanych z uruchomieniem szkoły. Janusz i Oldzia zawarli ślub w grudniu 1946 roku w kościele w Małuszowie.
Oldzia razem z Januszem wychowywali w Małuszowie trójkę swoich dzieci: Elżbietę (1948), Andrzeja (1953) i Marka (1959).


Elżbieta Sasinówna.


Andrzej Sasin.


Marek Sasin.

DWA MIESIĄCE PRZED ŚMIERCIĄ

Po długim leczeniu na onkologii, Oldzię odesłano do domu. Kiedy jej stan mocno pogorszył się, mój brat Eustachy zabrał ją do siebie, na wydział internistyczny. Kiedyś Stacho zawiadomił mnie o agonii naszej kochanej Oldzi. Troje nas: jej córka Elżunia, Stacho i ja patrzyliśmy na gasnące życie naszej bardzo kochanej siostry. Nagle Oldzia objęła obiema rękami moją szyję: to było wyraźne pożegnanie się ze mną. Chciała jeszcze w ten sposób pożegnać się z córką i drugim bratem, ale jej ręce opadły, a jej dusza opuściła schorowane ciało; jej życie zakończyło się. Otwarte oczy Oldzi ciągle patrzyły na nas, ale nas nie widziały. Zmarła, jak jej ojciec, na raka w 51 roku swojego pracowitego i nie zawsze łatwego życia. Opłakiwana przez dzieci, nieodżałowana przez kochającą Matkę i całą rodzinę.
Na zdjęciu Oldzia razem ze swoją kochaną siostrą Jańcią, dwa miesiące przed śmiercią.

RODZINA ELŻBIETY I LESZKA ŻOŁYNIAKÓW.

Elżbieta Sasin urodziła się w 1948 r. w Małuszowie. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Legnicy. Zdobyła kwalifikacje nauczycielskie po ukończeniu studiów pedagogicznych we Wrocławiu. Wyszła za mąż za Leszka Żołyniaka, który ukończył studia górnicze, uzyskując stopień mgra inż.górnika. Przez pewien czas mieszkali w Małuszowie. Rodzina Żołyniaków, po zatrudnieniu Leszka w Zakładach Badawczych i Projektowych Miedzi „Cuprum”, przeniosła się do Wrocławia. Razem wychowali czworo dzieci: Agnieszkę (1970), Katarzynę (1972), Annę (1981) i Pawła (1986). Od 1991 roku do emerytury Leszek Żołyniak sprawował urząd Vice-dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu.

RODZINA AGNIESZKI I ARTURA NOWACKICH.

Agnieszka Żołyniak Nowacka.

Agnieszka Żołyniak urodzona w 1970 roku, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pracuje w Instytucie Filologii Germańskiej. Interesuje się historią religii. Artur Nowacki urodzony w 1968 roku prowadzi własną firmę stolarską; jego hobby to wędkarstwo. W rodzinie Agnieszki i Artura Nowackich urodziło się troje dzieci: Przemysław w 1992 roku (w 2011 roku 19-letni Przemek, przed maturą, tragicznie zginął w wypadku samochodowym). Weronika w 1999 roku. Interesuje się sportem i tańcem. Antonina w 2013 roku - Tosia, najmłodsza pociecha w rodzinie Agnieszki i Artura Nowackich.

Artur Nowacki.


Przemysław Nowacki.


Weronika Nowacka.


Antonina Nowacki.

RODZINA KATARZYNY I ZENONA MICHALCZYKÓW.

Katarzyna Żołyniak Michalczyk.

Marcin Michalczyk.

Krzysztof Michalczyk.

Zenon Michalczyk.

Katarzyna Żołyniak urodziła się w 1972 roku. Przed 1990 rokiem poślubiła Zenona Michalczyka, urodzonego w 1968 roku. W ich małżeństwie, we Wrocławiu, urodziło się dwóch synów: Marcin w 1990 roku oraz Krzysztof w 1997 roku. Krzysztof jest uczniem Technikum w Zespole Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu,o kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych. Jego pasją sportową jest Tae-Kwondo. Mistrz Polski juniorów młodszych w 2013 roku oraz zdobywca Pucharu Polski juniorów w 2014 roku.

RODZINA ANNY I MARCINA SOBORÓW.

Ania i Marcin Soborowie


Anna Żołyniakówna urodziła sie w 1981 roku we Wrocławiu. Ukończyła Uniwersytet Wrocławski na Wydziale Historii. Od 2007 roku pracuje w IPN we Wrocławiu. W 2009 roku z Anią ożenił się Marcin Sobór. Marcin urodził w 1980 roku. Ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. W 2012 roku w ich małżeństwie urodził się syn Daniel.

Daniel Sobór

RODZINA PAWŁA I MAGDALENY ŻOŁYNIAKÓW.

Paweł Żołyniak.

Zuzanna Żołyniak.

Zofia Żołyniak.

Magdalena Żołyniak.

Paweł Żołyniak urodził się w 1986 roku. Studiował na wydziale górniczym Politechniki Wrocławskiej; uzyskał dyplom inżyniera górnictwa w 2009 r. Pracuje w górnictwie. W 2010 roku ożenił się z Magdaleną Strączek urodzoną w 1986 roku, z którą ma dwie córki: Zuzannę (2009) i Zofię (2013).

RODZINA ANDRZEJA I ELŻBIETY SASINÓW.

Elżbieta i Andrzej

Andrzej Sasin urodził się w 1953 roku w Małuszowie. Ukończył Technikum Elektyczne w Legnicy. Pracował w Legnicy na stanowisku elektromontera. Ożenił się z Elżbietą Wojtan. Dzieci nie mieli.

Andrzej Sasin zmarł w bardzo młodym wieku, w 2001 roku. Opłakiwany przez małżonkę, rodziców i liczną rodzinę, został pochowany na cmentarzu w Legnicy.

Pogrzeb Andrzeja

RODZINA MARKA I OLGI SASINÓW

Marek Sasin.


Olga Ruduś Sasin.

Honorata Sasin

Marek Sasin urodził się w 1959 roku w Małuszowie. Ukończył Technikum Elektroenergetyczne we Wrocławiu. Pracuje w zakładach wodociągowych w Legnicy na stanowisku starszego mistrza elektroenergetyka. Żona Marka, Olga Ruduś, urodzona w 1962 roku, ukończyła studia pedagogiczne. Przez 16 lat pracowała jako nauczycielka w Przybyłowicach. Obecnie pracuje w Centrum Szkolenia i Edukacji w Legnicy. Honorata, córka Oldzi i Marka urodziła się w 1981 roku. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Legnicy oraz studia humanistyczne.

Powrót do: RODZINY ZUBERÓW Z OLCH