12 października 2016 22:19

We wtorek, 25 października, godzina 18:15, zapraszamy na wykład w sali 25:

"OCaml na giełdzie"
Marcin Sawicki

Języki funkcyjne najczęściej spotyka się na uczelniach, między innymi w badaniach nad kompilatorami i sztuczną inteligencją. Są też stosowane w formalnych metodach weryfikacji poprawności programów i przy automatycznym dowodzeniu twierdzeń.

Jednak Jane Street od ponad 10 lat z powodzeniem stosuje OCaml (jeden z języków funkcyjnych z rodziny ML) w systemach realizujących transakcje giełdowe w czasie rzeczywistym. Na wykładzie postaram się opowiedzieć dokładniej o tym, jakie wymagania w stosunku do oprogramowania wyznacza nasz profil działalności i dlaczego uważamy, że właśnie OCaml najlepiej pomaga nam im sprostać. W szczególności opowiem o praktycznych, codziennych zastosowaniach algebraicznych typów danych, które wielu spośród nas uważa za najbardziej przydatną cechę OCamla.

======

O firmie:

Jane Street jest firmą obracającą instrumentami finansowymi w oparciu o modele matematyczne (quantitative trading). Posiadamy oddziały w Nowym Jorku, Hong Kongu i Londynie.

Handel na giełdach to zajęcie opierające się w dużym stopniu na wykorzystaniu komputerów, dlatego tworzenie dobrego oprogramowania jest kluczową częścią naszej działalności. Jesteśmy jednym z największych na świecie przemysłowych użytkowników programowania funkcyjnego. Wykorzystujemy je we wszystkich obszarach naszej działalności: w handlu, przy poszukiwaniu nowych strategii, w zarządzaniu ryzykiem, w administracji systemami komputerowymi, w księgowości i nie tylko. Łączymy dogłębne rozumienie rynków finansowych, ściśle naukowe podejście do rozwiązywania problemów i nowatorskie technologie, żeby skutecznie handlować na współczesnych, wysoce konkurencyjnych giełdach.

W Jane Street panuje nieformalna atmosfera, sprzyjająca merytorycznym dyskusjom. Lubimy ciągle się uczyć i dzielić się swoją wiedzą z innymi. Programowania i handlowania można się u nas uczyć na wykładach i zajęciach prowadzonych przez pracowników i gości oraz z własnych projektów i rozmów ze współpracownikami. Praca obfituje w ciekawe wyzwania, a jej efekty są szybko i wyraźnie widoczne w skali firmy nawet u świeżo zatrudnionych osób. Pracownicy mają swobodę, by zaangażować się w projekty w rozmaitych obszarach naszej działalności. Oferujemy bardzo konkurencyjne wynagrodzenie i szerokie możliwości rozwoju.

Osoby zainteresowane letnim lub zimowym stażem na stanowisku programisty lub tradera prosimy o składanie zgłoszeń na stronie http://janestreet.com/apply. Od kandydatów nie oczekujemy żadnego wcześniejszego doświadczenia z zakresu finansów ani programowania funkcyjnego.