Dlaczego Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego?

* Nauczymy Cię przede wszystkim ponadczasowych podstaw informatyki, algorytmicznego myślenia, analizy problemów, precyzji w myśleniu. Nowe technologie są ważne, ale błyskawicznie zmieniają się i dezaktualizują. Natomiast zrozumienie mechanizmów działania oprogramowania, rozumienie matematyki i posługiwanie się nią w zagadnieniach informatycznych będą Ci zawsze pomocne ­ bez względu na to, jaką ścieżkę wybierzesz po studiach. Nie wymagamy więc uczenia się na pamięć różnych narzędzi, tylko umiejętności spojrzenia na problem z różnych perspektyw i efektywnego szukania rozwiązań, poza stereotypami. Uczymy, jak uczyć i poszukiwać. Wszechstronna i dogłębna wiedza informatyczna uchroni Cię przed szybkimi zmianami na rynku informatycznym i pozwoli Ci po studiach odnaleźć się bez problemów i kompleksów w międzynarodowe zespołach badawczych, w firmach i na uczelniach.

* Elastyczny program – poza kilkoma obowiązkowymi przedmiotami wprowadzającymi do ścisłego matematycznego myślenia o informatyce, możesz wybierać kursy, które Cię interesują i sam zbudować własny tok studiów. Pozwoli Ci to na wybór jednego z wielu działów informatyki, godzenie nauki z innym kierunkiem studiów lub z pasjami. W kwietniu zgłaszamy ofertę zajęć na następny rok, a Ty sam głosujesz, na co chcesz chodzić. Masz do wyboru m.in. algorytmikę, kryptografię, uczenie maszynowe (zwane dawniej sztuczną inteligencją), grafikę komputerową, inżynierie oprogramowania, budowę gier komputerowych, systemy wbudowane, przetwarzanie obrazów.

* Nasza kadra to osoby z bardzo dużym doświadczeniem zagranicznym, także obcokrajowcy. Pełnią ważne funkcjr w krajowych i międzynarodowych organizacjach, publikują wyłącznie w zagranicznych wydawnictwach wysokiej rangi.

* Nasz Wydział Matematyki i Informatyki ma kategorię A za działalność naukową, a sama informatyka wyróżniającą akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W 2012 roku otrzymaliśmy tytuł „Najlepszy kierunek studiów”. Prowadzimy wiele projektów badawczych, m.in. międzynarodowy GreenNets, którego celem jest zmniejszenie zużycia energii przez anteny telefonii komórkowej. Współpracujemy z Instytutem Maksa Plancka w zakresie interdyscyplinarnych studiów magisterskich i doktorskich.

* Kładziemy nacisk na teorię, ale cenimy związki z biznesem. W każdym semestrze pracownicy firm komputerowych prowadzą co najmniej jeden wykład i część zajęć praktycznych. Ściśle współpracujemy z innowacyjnymi polskimi firmami, m.in. z Neurosoft, Datax, Ten Square Games. Zapewniamy Ci praktykę w dobrych firmach, gdzie dowiesz się, jak funkcjonują i jakich pracowników poszukują. Niektórzy studenci nawet na pierwszym roku rozpoczynają pracę w takich przedsiębiorstwach, jak Nokia, Tieto, Credit Suisse. Wiele prac licencjackich i magisterskich powstaje we współpracy z uczelniami i firmami za granicą.

* Nasi absolwenci nie szukają pracy – to praca ich szuka. Sami wybierają pracodawców, bez problemów znajdują ciekawe i dobrze płatne stanowiska w Polsce i za granicą, szybko awansują. Wielu pełni funkcje kierownicze, zakłada własne przedsiębiorstwa. Pracują w kultowych firmach, m.in. w Google w Zurychu, gdzie jest 25 naszych absolwentów. Znajdują swoje miejsce i w świecie akademickim, i w biznesowym; jako projektanci i analitycy nowoczesnych systemów informatycznych, konstruktorzy i administratorzy baz danych, administratorzy sieci i systemów komputerowych, specjaliści zastosowań metod numerycznych w badaniach modelowanych matematycznie, teoretycy informatyki.

* Studia to nie tylko nauka, to także inni ludzie. Kapitał relacyjny, jaki tworzysz w tym czasie, może procentować długo po studiach (opowiada o tym Maciej Popowicz, nasz absolwent, twórca Naszej Klasy i Ten Square Games). Tworzeniu więzi sprzyjają m.in. wspólne udziały w konkursach programistycznych, ZOSIA (zimowy obóz studentów informatyki), na który licznie przyjeżdżają również absolwenci oraz dwa koła naukowe: KSI (koło studentów informatyki) i Continuum, budujące łazik marsjański.

* Oczekujemy od Ciebie solidnego przygotowania matematycznego, pomysłowości w poszukiwaniu rozwiązań oraz znajomości przynajmniej jednego języka obcego w stopniu średnim.

O tym, dlaczego warto wybrać nasz Instytut najlepiej opowiadają sami absolwenci – zapraszamy na stronę absolwenci.