Zawód informatyka jest obecnie jednym z najbardziej perspektywicznych i pożądanych na rynku pracy, a nasi absolwenci robią kariery w wielu firmach uchodzących za światowych liderów, takich jak Google, Microsoft czy Facebook. Nasz instytut kształci informatyków od ponad 40 lat, odnosząc przy tym wiele sukcesów.

Oferujemy mocno zindywidualizowany program studiów - większość przedmiotów studenci wybierają samodzielnie z dostępnej oferty. Dzięki takiemu podejściu zainteresowani mogą chodzić na bardzo ambitne i zaawansowane przedmioty już od pierwszego roku studiów, a jednocześnie osoby, dla których nasze studia są pierwszym doświadczeniem z informatyką, mogą rozwijać swoje umiejętności od poziomu początkującego. Wiele z oferowanych naszym studentom przedmiotów jest prowadzonych przez naszych pracowników lub gości z dużym doświadczeniem praktycznym,

Edycja 2020

Dzień otwarty odbył się w sobotę 4 kwietnia 2020 na naszym kanale YouTube.

Wydarzenie jest cały czas dostępne: link do YouTube.

 

Harmonogram:

Rozmowy ze studentami:

 • 00:22:08 Dawid Dudek (I rok, o pracy w grupie, logika cyfrowa)
 • 00:28:07 Beata Janiak (ISIM, staże, wymiany, wolontariat i strzelectwo)
 • 00:33:21 Jan Mazur (bezpieczeństwo, hackowanie i CTFy, staże, konkurs na prace dyplomowe, mimiker)
 • 00:45:45 Kamil Matuszewski (ZOSIA, tutoring dla I roku, praca na studiach)

Rozmowy z absolwentami:

 • 00:52:34 Aleksander Mądry - profesor Massachusetts Institute of Technology (MIT)
 • 00:59:50 Grzegorz Stelmaszek - Engineering Manager w Google
 • 01:04:55 Michał Moskal - Microsoft Research, współautor http://makecode.com/

Prezentacje:

 • 01:20:10 Jan Marcinkowski Alicja, Bob i laser - jak myślenie informatyczne pozwala wykorzystać prawa fizyki do przekazywania tajnych wiadomości.
 • 01:45:33 Bartek Dudek opowie o wyzwaniach w pewnym projekcie realizowanym w jego firmie.
 • 02:10:45 Tomasz Drab - Jak komputer może pomagać nam w prowadzeniu precyzyjnych rozumowań.
 • 02:30:55 Michał Kowalczykiewicz - o przedmiocie Scala in Practice. 

Streszczenia prezentacji:

Jan Marcinkowski Alicja, Bob i laser.

Kryptografia zawsze ekscytuje. A połączenie kryptografii z mechaniką kwantową musi być podwójnie ekscytujące. Na wykładzie tym zobaczymy, jak myślenie informatyczne pozwala wykorzystać prawa fizyki do przekazywania tajnych wiadomości. Okaże się to bardzo proste i możliwe do zrealizowania w warunkach domowych.
 
Bartek Dudek O naszych projektach i codziennych wyzwaniach.

Bartek łączy pracę naukową w II UWr, z rolą CTO (Chief Technology Officer) w NavAlgo - firmie bazującej na uczeniu maszynowym, AI, teorii grafów oraz algorytmice.
 
Tomasz Drab "Moja jest tylko racja i to święta racja... ".  Jak można użyć komputera by sprawdzić KTO MA RACJĘ.

„Matematyka jest nam potrzebna, żeby nauczyć się prowadzić dyskurs. […] Uczy nas rozumowania, odróżniania prawdy od nieprawdy, argumentowania”. Podczas pokazu, na przykładzie systemu Coq, zobaczymy, jak komputer może weryfikować naszą argumentację i w interaktywny sposób pomagać nam w prowadzeniu precyzyjnych rozumowań, a są to umiejętności przydatne w życiu osobistym i zawodowym (nie tylko w pracy programisty czy naukowca).
 
Michał Kowalczykiewicz opowie o prowadzonym przez siebie przedmiocie Scala in Practice.
 
 
W ramach Dnia odbyły się wydarzenia towarzyszące.
 • sobota 4 kwietnia, 13.30 - spotkania z naszymi studentami i pracownikami poprzez Google Meets (linki w opisie transmisji na YouTube) oraz spotkanie dla zainteresowanych kierunkiem ISIM (Indywidualne Studia Informatyczno-Matematyczne).
 • sobota 4 kwietnia, 18:00 - Jakub Kowalski opowiedział o sztucznej inteligencji w grach oraz Ocean of Code@CodinGame. Jakub wspomniał też o progrmie przedmiotu o AI4Games na informatyce UWr.
Link do wykładu na YouTube - spis treści w opisie pod filmem.
Ocean of Code@CodinGame to zawody programistyczne z dziedziny sztucznej inteligencji odbywające się na platformie CodinGame. Celem jest stworzenie programu, który będzie rywalizował z programami innych uczestników. Jakub pokaże osobom, którzy posiadają już podstawową umiejętność programowania jak stworzyć taki program i wziąć udział w zawodach, a także powie o innych ciekawych aktywnościach związanych z szeroko pojętą sztuczną inteligencją w grach.
 
Więcej informacji:

 

 

Starsze wydarzenia

2019

Dzień otwarty w 2019 roku odbył się 13 kwietnia.

O czym były wykłady?

 • "Alicja głosuje, Ewa zlicza, Bob wychodzi na ulice. Jak średnio zaawansowana informatyka pozwala zorganizować uczciwe wybory”. Wybory wymagają od nas wielkiego zaufania do państwa. W zasadzie nie da się udowodnić fałszerstw wyborczych, nawet gdy jesteśmy pewni, że miały miejsce. Opowiemy, jak można użyć nowoczesnej kryptografii do zorganizowania wyborów, które będą od początku do końca przejrzyste — jednocześnie pozostając tajnymi i wolnymi.
 • "Pora wstać, czyli o geometrycznej reprezentacji słów, poezji jako maksimum funkcji oraz o komputerowym śpiewaniu kanonów" Podczas wykładu wyjaśnimy, w jaki sposób wektorowe reprezentacje słów mogą wspomagać pracę poety amatora, powiemy o metodach sztucznego generowania śpiewu i posłuchamy, co komputer może zrobić z kanonem "Panie Janie".

2018

Dzień otwarty w 2018 odbył się 7 kwietnia 2018. W planie były ciekawe wykłady, prezentacje, możliwość spotkania ze studentami i inne atrakcje. Tematy wykładów:

 • Sztuczna Inteligencja - kreatywność czy zapamiętywanie? Jan Chorowski
 • O poprawności programów, Jan Otop
 • Poszukajmy co nas łączy - o grafowych bazach danych, Piotr Wieczorek
 • O konstruowaniu łazika marsjańskiego, Marek Materzok

Wszystkie wydarzenia miały miejsce w Instytucie Informatyki (ul. F. Joliot-Curie 15).

Dzień Otwarty 2017 odbył się w sobotę, 25 marca. Wykłady wygłosili: dr Jan Chorowski, który niecały miesiąc wcześniej wrócił z pracy w Google oraz Krystian Bacławski, pasjonat systemów komputerowych.

Dolnośląski Festiwal Nauki, 15-16 września 2016. Pracownia Inteligencji Obliczeniowej zorganizowała 15 i 16 września 2016 na wykłady i pokazy związane ze sztuczną inteligencją. W wydarzeniu wzięło udział około 1100 uczestników.

 

Dzień Otwarty 2016. Dzień otwarty odbył się 27 września 2016. Wzięło w nim udział 170 osób. Podsumowanie: http://ii.uni.wroc.pl/dla-studenta/aktualnosci/49 .