7 listopada 2016 11:23

W dniach 28-29 października 185 programistów z 62 drużyn wzięło udział w zorganizowanych w Instytucie Informatyki Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym. Pierwsze dwa miejsca zajęły drużyny Uniwersytetu Warszawskiego, a na trzecim miejscu znaleźli się nasi reprezentanci: Michał Łowicki, Paweł Michalak, Tomasz Syposz.

Zawody rozpoczęły się w piątek od uroczystego otwarcia i wykładów sponsorów: firm PKO BP, Nokia, Capgemini, Facebook, Google oraz Axit, po których zorganizowano zawody próbne. Właściwe zawody rozpoczęły się w sobotę i trwały od 9:30 do 14:30.

W konkursie wystartowało 46 trzyosobowych drużyn z polskich uczelni oraz 16 drużyn dodatkowych, poza oficjalną klasyfikacją. Każda drużyna miała 5 godzin na rozwiązanie 12 zadań algorytmiczno-programistycznych, ocenianych na żywo w trakcie zawodów. W tej edycji zawodów drugi raz w historii z drużynami uczelni rywalizowały drużyny firm, a poza konkursem wystartowało też dziesięć drużyn licealnych wyłonionych na podstawie Spontanicznego Konkursu Informatycznego.

Zawody najlepiej zaczęła drużyna Uniwersytet Warszawski 2 (UW2), która już po 9 minutach rozwiązała zadanie J. Każde rozwiązane zadanie było nagradzane balonem z numerem zadania, przyczepianym do biurka danej drużyny.

Po kolejnych 3 minutach ta drużyna umocniła się na prowadzeniu, rozwiązując zadanie D, a po kolejnych 12 - K. W początkowej fazie zawodów bardzo dobrze radziła sobie drużyna I LO Białystok, która z trzema rozwiązanymi zadaniami była na drugim miejscu.

W 28 minucie zawodów drużyna Uniwersytetu Warszawskiego 1 (UW1) rozwiązała zadanie C i wyszła na prowadzenie. Od tego czasu, zespoły UW1 i UW2 pozostawały na czele oficjalnego rankingu. Tuż przed zamrożeniem rankingu (co następuje godzinę przed końcem zawodów), pozycję lidera rankingu nieoficjalnego, uwzględniającego drużyny dodatkowe, zajęła firma Google, która w tym momencie jako jedyna rozwiązała 10 zadań.

Ostateczne wyniki zostały podane na uroczystym zakończeniu. Ostateczny ranking prezentuje się następująco:
1. Uniwersytet Warszawski 1 (Marek Sokołowski, Marcin Smulewicz, Wojciech Nadara).


2. Uniwersytet Warszawski 2 (Mateusz Radecki, Marek Sommer, Kamil Dębowski).
3. Uniwersytet Wrocławski 2 (Michał Łowicki, Paweł Michalak, Tomasz Syposz).
4. Uniwersytet Warszawski 3 (Jan Tabaszewski, Konrad Paluszek, Maciej Hołubowicz).
5. Uniwersytet Jagielloński 6 (Michał Seweryn, Karol Kaszuba, Michał Glapa).
6. Uniwersytet Wrocławski 1 (Jarosław Kwiecień, Adam Błaszkiewicz, Bartosz Kostka).

Zwycięzcy, jako jedyni, rozwiązali aż 11 zadań. W rankingu nieoficjalnym, pierwszą dziesiątkę wypełniały jeszcze drużyny Google (3 miejsce), III LO Gdynia (6), XIV LO Warszawa (9) i Facebook (10).

Bardzo wysokie, trzecie, miejsce w rankingu liceów, zajęło XIV LO Wrocław, w którego składzie występowali drugoklasiści: Anadi Agrawal, Cezary Bednarz i Tomasz Ponitka, uczeni przez naszych pracowników i studentów. Mamy nadzieję, że za dwa lata będą występować w barwach UWr.

Drużyny z pierwszych pięciu miejsc, oprócz pamiątkowych trofeów i dyplomów, otrzymały nagrody pieniężne od PKO Banku Polskiego. Po ogłoszeniu wyników, przy dźwiękach piosenki Simply the Best rozpoczęło się świętowanie i Pizza Party.

Po zawodach usłyszeliśmy sporo komplementów na temat organizacji zawodów, co, nie ukrywamy, było bardzo przyjemne:-) W ekipie organizacyjnej pracowało ponad 40 osób. Niektórzy, jak członkowie ekipy zadaniowej, od marca. Wielką pracę w czasie zawodów wykonała grupa 24 wolontariuszy, na czele z Jadwigą Pokorską.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie, a sponsorom i partnerom za wsparcie. Kolejna edycja zawodów już za rok, również w naszym instytucie.