13 października 2017 17:57

W środę 25 października będzie miało miejsce na spotkanie z firmą Jane Street. Spotkanie będzie miało dwie części: wykład (głównie dla informatyków) oraz konkurs "Estimathon" (przede wszystkim dla matematyków i innych osób zainteresowanych stażem lub pracą na stanowisku tradera).

Wieczorem odbędzie się też na kolacja. Będzie to dobra okazja, żeby lepiej się poznać w bardziej kameralnej i przy tym smakowitej atmosferze. Liczba miejsc jest ograniczona, a ponieważ kochamy gry i łamigłówki, więc uczestnicy zostaną wybrani w drodze konkursu. Zainteresowanych udziałem prosimy o wypełnienie formularza: https://goo.gl/forms/alLXO4KFSVrFQIzw2

====== WYKŁAD DLA INFORMATYKÓW ======

Kiedy: środa 25 października, godzina 16:00
Gdzie: Instytut Informatyki, F. Joliot-Curie 15, sala 25

"8 wersji biblioteki «Incremental»"

https://www.janestreet.com/incremental-wroclaw/

Samoregulujące się obliczenia (self-adjusting computation), czyli obliczenia, które automatycznie dopasowują się do zmian w danych wejściowych, to zagadnienie, którym naukowcy zajmują się od kilkunastu lat [1]. Mówiąc w uproszczeniu, jest to rozszerzenie koncepcji arkusza kalkulacyjnego.

"Incremental" to napisana w Jane Street implementacja tego pomysłu, jedna z ciekawszych bibliotek, udostępnianych przez nas jako open source [2].

Na wykładzie postaram się opowiedzieć:
- dlaczego samoregulujące się obliczenia są ważne dla firmy takiej jak Jane Street,
- jak programowanie funkcyjne pomaga je zaimplementować,
- jak automatyczne odśmiecanie pamięci przeszkadza je zaimplementować,
- czego nauczyliśmy się, przepisując tę bibliotekę 8 razy, i dlaczego było warto,
- które pomysły z publikacji naukowych sprawdziły się w praktyce, a które nie.

RSVP (orientacyjnie - zapraszamy także osoby, które nie zdążą się zarejestrować):
https://goo.gl/forms/in1EvpPNvl4JOxIW2
[1] http://www.umut-acar.org/self-adjusting-computation

[2] https://blog.janestreet.com/introducing-incremental/

====== ESTIMATHON ======

Kiedy: środa 25 października, godzina 17:30
Gdzie: Instytut Matematyczny, pl. Grunwaldzki 2/4, sala HS

Rozpoczniemy od krótkiego przedstawienia firmy Jane Street i odpowiedzi na Wasze pytania. Potem odbędzie się pierwsza wrocławska konkursu "Estimathon", który polega na szacowaniu liczb - odpowiedzi na pytania z matematyki, nauk ścisłych i z wiedzy ogólnej. Możecie zgłaszać się jako drużyny lub indywidualnie (a my dobierzemy Was w drużyny). Jak zawsze będą emocje, nagrody, niespodziewane zwroty akcji, skomplikowany system punktacji i pizza, mnóstwo pizzy. :-)

RSVP (orientacyjnie - zapraszamy także osoby, które nie zdążą się zarejestrować):
https://goo.gl/forms/Vgh3MS4Pjxn2EP6i2

- - - - -

O firmie:

Jane Street jest firmą obracającą instrumentami finansowymi w oparciu o modele matematyczne (quantitative trading). Posiadamy oddziały w Nowym Jorku, Hong Kongu i Londynie.

Większość naszych pracowników to traderzy (wśród których wielu to matematycy) oraz programiści (nasze programy piszemy w OCamlu). Łączymy dogłębne rozumienie rynków finansowych, ściśle naukowe podejście do rozwiązywania problemów i nowatorskie technologie, żeby skutecznie handlować na współczesnych, wysoce konkurencyjnych giełdach.

W Jane Street panuje nieformalna atmosfera, sprzyjająca merytorycznym dyskusjom. Lubimy ciągle się uczyć i dzielić się swoją wiedzą z innymi. Programowania i handlowania można się u nas uczyć na wykładach i zajęciach prowadzonych przez pracowników i gości oraz z własnych projektów i rozmów ze współpracownikami. Praca obfituje w ciekawe wyzwania, a jej efekty są szybko i wyraźnie widoczne w skali firmy nawet u niedawno zatrudnionych osób. Pracownicy mają swobodę, by zaangażować się w projekty w rozmaitych obszarach naszej działalności. Oferujemy bardzo konkurencyjne wynagrodzenie i szerokie możliwości rozwoju.

Studentów i doktorantów zainteresowanych letnim lub zimowym stażem na stanowisku tradera lub programisty zapraszamy do składania zgłoszeń na stronie http://janestreet.com/apply

Znajomość rynków finansowych, matematyki finansowej, ani programowania funkcyjnego nie jest wymagana! Potrzebna jest za to pasja do rozwiązywania trudnych problemów.

https://www.janestreet.com/join-jane-street/events/