Dlaczego Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego?

Zobacz też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania: link

* Nauczymy Cię przede wszystkim ponadczasowych podstaw informatyki, algorytmicznego myślenia, analizy problemów, precyzji w myśleniu. Nowe technologie są ważne, ale błyskawicznie zmieniają się i dezaktualizują. Natomiast zrozumienie mechanizmów działania oprogramowania, rozumienie matematyki i posługiwanie się nią w zagadnieniach informatycznych będą Ci zawsze pomocne ­ bez względu na to, jaką ścieżkę wybierzesz po studiach. Nie wymagamy więc uczenia się na pamięć różnych narzędzi, tylko umiejętności spojrzenia na problem z różnych perspektyw i efektywnego szukania rozwiązań, poza stereotypami. Uczymy, jak się uczyć i poszukiwać. Wszechstronna i dogłębna wiedza informatyczna pozwoli Ci radzić sobie z szybkimi zmianami na rynku informatycznym oraz odnaleźć się bez problemów w międzynarodowych zespołach badawczych, w firmach i na uczelniach.

* Elastyczny program – poza kilkoma obowiązkowymi przedmiotami wprowadzającymi do ścisłego matematycznego myślenia o informatyce, możesz wybierać kursy, które Cię interesują i sam zbudować własny tok studiów. Pozwoli Ci to na wybór jednego z wielu działów informatyki, godzenie nauki z innym kierunkiem studiów lub z pasjami. W kwietniu zgłaszamy ofertę zajęć na następny rok, a Ty sam głosujesz na co chcesz chodzić. Masz do wyboru m.in. algorytmikę, kryptografię, uczenie maszynowe, grafikę komputerową, inżynierię oprogramowania, budowę gier komputerowych, sztuczną inteligencję, systemy wbudowane, przetwarzanie obrazów.

* Nasza kadra to osoby z bardzo dużym doświadczeniem zagranicznym, także obcokrajowcy. Pełnią ważne funkcje w krajowych i międzynarodowych organizacjach, publikują  w ogólnoświatowych wydawnictwach wysokiej rangi. Uczestniczymy w wielu projektach badawczych.

* Kładziemy nacisk na teorię, ale cenimy związki z biznesem. W każdym semestrze pracownicy firm IT prowadzą co najmniej jeden wykład i część zajęć praktycznych. Nasi studenci są chętnie widziani na praktykach i stażach w wielu firmach. Bardzo popularne są staże wakacyjne w czołowych firmach Wrocławia, Polski i świata, dzięki którym nie tylko można poznać w jaki sposób takie organizacje funkcjonują ale często również nieźle podreperować studencki budżet. Wiele prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich powstaje we współpracy z firmami, również za granicą.

* Nasi absolwenci nie szukają pracy – to praca ich szuka. Sami wybierają pracodawców, bez problemów znajdują ciekawe i dobrze płatne stanowiska w Polsce i za granicą, szybko awansują. Wielu pełni funkcje kierownicze, zakłada własne przedsiębiorstwa. Znajdują swoje miejsce i w świecie akademickim, i w biznesowym; m.in. jako projektanci i analitycy nowoczesnych systemów informatycznych, konstruktorzy i administratorzy baz danych, inżynierowie devops, specjaliści cloud computing, data science czy zastosowań metod numerycznych.

* Studia to nie tylko nauka, to także (a może przede wszystkim) inni ludzie. Kapitał relacyjny, jaki tworzysz w tym czasie, może procentować długo po studiach. Tworzeniu więzi sprzyjają m.in. wspólne udziały w konkursach programistycznych, ZOSIA (zimowy obóz studentów informatyki), na który licznie przyjeżdżają również absolwenci oraz koła naukowe: KSI (koło studentów informatyki) i Continuum, budujące łazik marsjański. Studia mogą być też okazji do wzięcia udziału w wielu ciekawych projektach, które są u nas prowadzone np. mimiker, czy projekty związane z AI4Games.

* Oczekujemy od Ciebie solidnego przygotowania matematycznego, pomysłowości w poszukiwaniu rozwiązań oraz znajomości języka angielskiego w stopniu średnim.

O tym, dlaczego warto wybrać nasz Instytut najlepiej przekonać się oglądając rozmowy i prezentacje  dostępne na YouTube.