Menu

July 26, 2019, 11:19 a.m.

W piątek 20 września w salach Instytutu Informatyki przy ul. Joliot-Curie 15 we Wrocławiu odbyły się pokaz i wykłady w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Udział wzięło około 385 uczniów.


Program wydarzeń Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego
,
ul. Joliot-Curie 15, 50-383 Wrocław, 20 września 2019

 • 9:45: Michał Kowalczykiewicz, Programowanie... inaczej, sala 25

Programy komputerowe w takich językach jak C, C++ czy Java zawierają listy kolejnych poleceń, które komputer powinien wykonać. Celem tego wykładu jest pokazanie, że nie jest to jedyna możliwość. Omówimy szybko jakie są inne metody programowania: programowanie funkcyjne, logiczne i… sieci neuronowe

Michał posiada kilkunastoletnie doświadczenie jako programista. Niedawno został naszym doktorantem i rozpoczął pracę naukową, w której łączy specjalistyczną wiedzę z dziedziny języków programowania oraz sztucznej inteligencji. Pracuje w firmie Infor, gdzie odpowiada za automatyczne generowanie kodu dla bazy danych LogicBlox.

 • 10:15: Tomasz Drab, Rachunek λ - język programowania w godzinę, sala 25

Nauka niektórych języków programowania może zająć wiele lat. Podczas pierwszej godziny zajęć nauczymy się całego języka programowania — rachunku λ. W czasie drugiej przekonamy się, że faktycznie jest to język wystarczający do programowania, i spróbujemy dostrzec, co sprawia, że techniki programistyczne rachunku λ znajdują coraz większe zastosowanie w nowoczesnych językach programowania

Tomasz jest doświadczonym programistą. U nas prowadzi badania naukowe nad maszynami abstrakcyjnymi i strategiami upraszczania wyrażeń wykorzystując narzędzia automatycznego wnioskowania o programach i językach programowania.

 • 12:00: poczęstunek (kanapki, woda)
 • 12:15: Jan Chorowski, Paweł Rychlikowski Autonomiczne autka, sala 25

Obecnie trwają intensywne prace nad zbudowaniem samochodów, które – na podstawie obrazu z kamer i czujników – potrafią jeździć bez kierowcy. Pokażemy jak przy pomocy sztucznej inteligencji zaprogramować modele takich samochodów. Nasze modele mają na pokładzie kamerę, czujnik odległości oraz Raspberry Pi. Głębokie sieci neuronowe, których użyjemy, to uproszczone wersje tych stosowanych w prawdziwych samojezdnych autach! Omówimy metodologię pracy i podstawy uczenia maszynowego i widzenia maszynowego.

Jan interesuje się sieciami neuronowymi oraz głębokim uczeniem, jest specjalistą od automatycznego rozpoznawania mowy. W swojej karierze pracował dla Microsoft Research, Université de Montréal i Google Brain, obecnie łączy pracę naukową u nas z kierowaniem działem sztucznej inteligencji w NavAlgo – start-upie zajmującym się optymalizacją przetwarzania dużych danych w logistyce.

 • 14:00-15:00: Łukasz Piwowar, Egg teacher - gra Virtual Reality, sala 25

Zapraszamy na pokaz gry działającej w wirtualnej rzeczywistości napisanej przez studentów w ramach przedmiotu Silnik Unity3D i wirtualna rzeczywistość prowadzonego w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego przez Łukasza Piwowara. Będzie można zagrać samemu.

Łukasz jest specjalistą w zakresie grafiki komputerowej. Stworzył oprogramowanie do generowania fotorealistycznych obrazów oraz animacji w sposób progresywny (wraz z upływem czasu jakość obrazu ulega poprawie). Pracuje nad zagadnieniami grafiki 3D oraz rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality).


http://cirg.ii.uni.wroc.pl/wp-content/uploads/2015/09/banner.png

Zobaczcie sami jak sieć neuronowa wytrenowana przez uczestników zajęć zeszłorocznego Festiwalu radzi sobie ze sterowaniem samochodzikiem:


Wydarzenia organizowane przez Instytut Matematyczny UWr:

WROCŁAWSKIE SPOTKANIA MATEMATYCZNE (sala HS, IM UWr)

 • 20 IX 2019, godz. 10:00
  Jacek Świątkowski "Inspiracje nieeuklidesowe w sztuce"
 • 20 IX 2019, godz. 11:00
  Paweł Lorek "Matematyka w analizie i przetwarzaniu obrazu"
 • 20 IX 2019, godz. 12:00
  Szymon Cygan, Grzegorz Karch "Obrazy biomatematyki"

WYSTAWA MODELI MATEMATYCZNEGO ORIGAMI (galeria "Pod Hugonem")

 • 19-25 IX 2019, godz. 8-16 (wystawę może zwiedzać jednorazowo 20 osób, czas zwiedzania 15-30 minut)
  kurator: Sylwia Szczęsna-Cichoń, SP 107 Wrocław

WYSTAWA "100 LAT BOLESŁAWA GLEICHGEWICHTA" (galeria "Łącznik")

 • 19-25 IX 2019, godz. 8-16 (wystawę może zwiedzać jednorazowo 30 osób, czas zwiedzania 30 minut)
  kurator: Piotr Borodulin-Nadzieja, IM UWr

Matematyka na DFN 2019