6 kwietnia 2022 21:13

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło nazwiska studentek i studentów, którzy otrzymali stypendium za osiągnięcia w roku akademickim 2021/2022. Jedno z tych stypendiów otrzymał Kuba Nowak. Kuba jest absolwentem XIV LO we Wrocławiu, w lutym obronił pracę inzynierską "Zastosowania metod eksploracji danych w analizie kodonów podatnych na mutacje typu nonsense", a aktualnie znajduje się na studiach drugiego stopnia z informatyki.

O swoich zainteresowaniach mówi tak:

Interesuję się przede wszystkim zagadnieniami interdyscyplinarnymi czyli zastosowaniem informatyki w naukach przyrodniczych (przede wszystkim w biotechnologii, ale też w chemii). Współpracuję w związku z tym z Zakładem Bioinformatyki i Genomiki z Wydziału Biotechnologii, gdzie między innymi realizowałem moją pracę inżynierską (promotorami byli pan Piotr Wnuk-Lipiński oraz pan Paweł Błażej z ZBiG). Z tematów informatycznych najbardziej interesuje mnie eksploracja danych, architektury komputerów i akceleratory na FPGA, a także administrowanie
Linuksem. Natomiast zagadnienia, które mnie interesują, ale na zgłębianie których brakuje mi czasu to chemia, prawo i
cyberbezpieczeństwo. Jeśli miałbym do dyspozycji dużo czasu, to chciałbym dowiedzieć się więcej o aktualnym stanie interfejsów człowiek-komputer.

Jestem entuzjastą Linuksa i oprogramowania open source, które w mojej opinii często zapewnia znacząco większe możliwości, niż oprogramowanie płatne dostępne na Windowsa. Uważam, że przed rozpoczęciem korzystania z czegokolwiek należy przeczytać instrukcję obsługi. Od dwóch lat jestem szczęśliwym użytkownikiem vim-a, choć ciągle  się go uczę i odkrywam jego możliwości (przecież nie bez powodu napisano podręczniki wyjaśniające jak go wyłączyć).

Gratulacje!