13 lipca 2022 19:35

Opublikowano wyniki badania zarobków absolwentów polskich uczelni w pierwszym roku po ukończeniu uczelni. Najnowsze wyniki dotyczą absolwentów z roku 2020. Badanie przeprowadzono zestawiając dane z ZUS oraz rejestrów MEiN. Absolwenci stacjonarnej informatyki I stopnia Uniwersytetu Wrocławskiego  tym razem na pierwszym miejscu w Polsce - zarabiają 1,35 raza więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie w miejscowości gdzie pracują. Mediana ich zarobków wynosi 8017,23 zł. Na drugim miejscu Uniwersytet Warszawski - 1,28 oraz 8042,42 zł, a na trzecim Politechnika Warszawska - 1,18 oraz 7071,86 zł.

W przypadku absolwentów studiów II stopnia (lub studiów niestacjonarnych) dużo trudniej o miarodajne porównania bo nie wiemy czy porównujemy juniora z kimś o dużym doświadczeniu praktycznym, kto tylko uzupełniał wykształcenie po wielu latach pracy. Tym niemniej cieszymy się, że w tym roku również tutaj okazało się, że absolwenci stacjonarnych studiów informatycznych II stopnia Uniwersytetu Wrocławskiego zajmują w swojej kategorii pierwsze miejsce w Polsce - ich zarobki w pierwszym roku po studiach to 1,72 przeciętnego wynagrodzenia w miejscowości ich pracy, a mediana - 10 075,83 zł. Drugie miejsce zajmuje Uniwersytet Warszawski - 1,69 oraz 11 111,86 zł. Trzecie miejsce w Polsce zajmują absolwenci  Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej z wynikami 1,61 oraz 8538,76 zł. Wśród kierunków informatycznych, których system ELA nie pokazuje po wyszukaniu wg słowa informatyka bardzo wysoki wynik miały też informatyka stosowana na AGH  z wyższym od naszego współczynnkiem 1.95 ale niższą kwotą - 9744,32 oraz informatyka analityczna na UJ z niższym współczynnkiem 1.7 ale wyższą kwotą - 11430,82.

zarobki I stopień ELA 2022

Uwaga: Zestawienie nie obejmuje dochodów uzyskiwanych za granicą oraz absolwentów prowadzących działalność gospodarczą.
Link do rekrutacji. Zobacz też najczęściej zadawane pytania.