16 grudnia 2022 18:51

Krzysztof Nowicki został laureatem nagrody Prezesa Rady Ministrów za swój obroniony w zeszłym roku doktorat O drzewach spinających i małych cięciach w Congested Clique i MPC. Promotorem był Tomasz Jurdziński.

Po obronie doktoratu Krzysztof rozpoczął staż podoktorski na Uniwersytecie Kopenhaskim, a obecnie jest związany z start-upem technologicznym pathway.com.

Na temat pracy recencenci napisali tak:
  • Piotr Sankowski (UW, recenzja

(..) Wyniki osiągnięte przez mgra Krzysztofa Nowickiego w rozprawie są imponujące — dla kilku ważnych i podstawowych problemów grafowych w równoległym modelu obliczeń pokazane zostały szybsze niż wcześniej znane algorytmy. Chciałbym podkreślić, że bardzo duża zaletą doktoratu jest to, że jego tematyka należy do bardzo ciekawej i w ostatnich latach intensywnie rozwijanej dziedziny algorytmiki, która ciekawi wielu badaczy na świecie. Wynika to z faktu że badane modele obliczeń odpowiadają stosowanym praktycznie systemom. Co więcej, rozprawa doktorska stoi na bardzo wysokim poziomie technicznym, tzn. zawiera bardzo wiele nowych i ciekawych technik algorytmicznych. Rozprawa jest dobrze napisana i przedstawia wyniki w jasny i zrozumiały sposób. Czytanie jej i zapoznawanie się z zawartymi w niej wynikami było dla mnie bylo wielką przyjemnością. Rozprawę uważam za wybitną i wnioskuję o jej wyróżnienie. (...)

• David Peleg (Weizmann Institute, recenzja).
    (...) In my opinion the contributions are outstanding, and the thesis is deserving of an excellence prize. (...)
Otrzymane wyróżnienie jest kolejnym z serii - wcześniej Krzysztof otrzymał już Nagrodę im. Witolda Lipskiego. Krzysztof Nowicki złożył rozprawę doktorską w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie ukończył studia magisterskie oraz prowadził badania naukowe jako doktorant pod opieką Tomasza Jurdzińskiego. W ramach badań naukowych, Krzysztof współpracował z naukowcami z ETH Zurich, IBM Research i Uniwersytetu Kopenhaskiego. Głównym tematem jego badań są algorytmy dla dużych zbiorów danych, ze szczególnym uwzględnieniem algorytmów równoległych. Krzysztof jest również stypendystą programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Krzysztof Nowicki