Zapraszamy na wykłady w ramach w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Wykłady odbędą się we środę 20 września 2023 w sali 25 Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Joliot-Curie 15 we Wrocławiu.

Serdecznie zapraszamy też na XXI Maraton Matematyczny.

Zapisy na wykłady (dla grup od 5 osób w górę, pojedyncze osoby nie muszą się zapisywać wcześniej): promocja@cs.uni.wroc.pl

Harmonogram
  • 11:15 Marek Adamczyk O zarabianiu na giełdzie twierdzeniem cosinusów

    Podczas wykładu opowiem o pewnym algorytmicznym podejściu do grania na giełdzie, którego matematyczną esencją jest sprytne używanie cosinusów.
     
  • 12:10 Paweł Rychlikowski Co potrafią, a czego nie potrafią duże modele językowe takie jak chatGPT?

    Udostępniony publicznie w zeszłym roku chatGPT bije rekordy popularności, budzi zaciekawienie, ale również kontrowersje i obawy. W czasie wykładu zastanowimy się nad tym czego można oczekiwać od tego typu narzędzi i jakie są ich ograniczenia.
     
  • 13:10 Jarosław Wróblewski (IM UWr) Bomby zegarowe w ciągach liczbowych

    Podczas wykładu poznamy przykłady ciągów liczbowych, które zachowują się w zaskakujący sposób – zupełnie inny niż można byłby to wnioskować na podstawie obserwacji wielu początkowych wyrazów.
  • 14:15 Zbigniew J. Jurek (IM UWr) Czy warto rzucać monetą?

    W codziennym spotykamy się z sytuacjami, w których nie znamy rezultatów naszych działań. Na podstawie kilku przykładów przedstawimy jak rachunek prawdopodobieństwa pomaga w takich sytuacjach. Wspomnimy Caspara Neumanna (z Breslau/Wrocławia) i jego udział w powstaniu tzw. tablic przeżycia. Podpowiemy, jak wygrać wyścig na ciągu cyfr losowych, a także jak „rzucając igłę na podłogę” możemy wyznaczyć liczbę pi.

Archiwum

Zapraszamy na wykłady w ramach w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Wykłady odbędą się we wtorek 20 września 2022 w Instytucie Matematycznym UWr, pl. Grunwaldzki 2 w sali HS. (Nastąpiła zmiana - wykład odbędzie się w sąsiednim budynku, przejście z Instytutu Informatyki łącznikiem).

Uwaga: Z powodu wyjazdu prelegenta musieliśmy odwołać wykład o zarabianiu na giełdzie twierdzeniem cosinusów. Przepraszamy.

  • 11:15 Krzysztof Łukasiewicz Silniki szachowe - kluczowe idee.

    W 1997r. wygrany mecz silnika Deep Blue z ówczesnym mistrzem świata Garrym Kasparovem wstrząsnął szachowym światem. Podczas wykładu zagłębimy się w historię silników szachowych, aby poznać kluczowe idee, które pozwoliły maszynom osiągnąć najpierw ludzkie, a później ponadludzkie umiejętności.
    1. Minmax i cięcia alpha-beta, czyli idea, od której wszystko się zaczęło
    2. Fruit (2006) i proste funkcje ewaluacyjne - powiew świeżego wiatru
    3. A może jednak coś bardziej złożonego? - Giraffe (2015) jako pierwsza sieć neuronowa grająca na poziomie IMa
    4. Narodziny szachowego boga - AlphaZero (2017)
    5. Stockfish kontratakuje - NNUE
     
  • 12:15 Piotr Wieczorek Pagerank, czyli jak Google zbudował swoją wyszukiwarkę internetową.

    W latach 90-tych dwudziestego wieku pojawiły się pierwsze wyszukiwarki internetowe, mające wspomagać internautów w znajdowaniu najbardziej przydatnych stron dotyczących określonej tematyki. Wyszukiwarki bazowały na ocenie stron na podstawie liczby wystąpień w ich treści podawanych przez użytkowników haseł. Dominatorem na rynku wyszukiwarek była wtedy Altavista. Nagle na rynku pojawił się start-up o nazwie Google, stosujący zupełnie nową metodę oceny przydatności stron internetowych. Po kilku latach Google był już  jedną z najpotężniejszych i najbogatszych korporacji na świecie...
     
  • 13:15 Piotr Biler Modele matematyczne w biologii

    XIX i XX w. były czasami wielkich osiągnięć metod matematycznych w fizyce, chemii i technologii. W XXI w. możemy oczekiwać wypracowania nowych metod matematycznych w biologii i medycynie. Podczas tego wykładu chcę pokazać na przykładach, czym jest modelowanie matematyczne w biologii i czym różni się od innych prób opisu skomplikowanych procesów w świecie. Zazwyczaj podejście inżyniera opiera się na szczegółowym opisie układu (technicznego lub ożywionego), ponieważ nie wiadomo z góry, jakie czynniki będą istotne w tym opisie, a które można będzie pominąć. Fizyk użyje symulacji komputerowych, aby przetłumaczyć skomplikowane procesy na język nauk ścisłych, ale sformułowanie reguł rządzących tymi procesami często przechodzi od etapu empirycznego i heurezy do twardych praw w efekcie długiej pracy. Matematyk zaczyna od prostego (często karykaturalnie uproszczonego) modelu, w ścisły sposób wyprowadza własności tego modelu. W następnym etapie następuje urealnienie modelu przez dodanie nowych efektów (kosztem zwiększenia skomplikowania), a wreszcie powstaje ogólniejsza teoria.
     
  • 14:15 Tomasz Elsner O zdarzeniach prawdopodobnych i nieprawdopodobnych.

    Na wykładzie dowiemy się jak oceniać prawdopodobieństwa wystąpienia różnych zdarzeń życia codziennego i matematycznie weryfikować intuicje dotyczące zdarzeń (wydawałoby się) wyjątkowo mało prawdopodobnych.


W piątek 20 września 2019 w salach Instytutu Informatyki przy ul. Joliot-Curie 15 we Wrocławiu odbyły się pokaz i wykłady w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Udział wzięło około 385 uczniów.

 

 

  • 9:45: Michał Kowalczykiewicz, Programowanie... inaczej, sala 25

Programy komputerowe w takich językach jak C, C++ czy Java zawierają listy kolejnych poleceń, które komputer powinien wykonać. Celem tego wykładu jest pokazanie, że nie jest to jedyna możliwość. Omówimy szybko jakie są inne metody programowania: programowanie funkcyjne, logiczne i… sieci neuronowe

Michał posiada kilkunastoletnie doświadczenie jako programista. Niedawno został naszym doktorantem i rozpoczął pracę naukową, w której łączy specjalistyczną wiedzę z dziedziny języków programowania oraz sztucznej inteligencji. Pracuje w firmie Infor, gdzie odpowiada za automatyczne generowanie kodu dla bazy danych LogicBlox.

  • 10:15: Tomasz Drab, Rachunek λ - język programowania w godzinę, sala 25

Nauka niektórych języków programowania może zająć wiele lat. Podczas pierwszej godziny zajęć nauczymy się całego języka programowania — rachunku λ. W czasie drugiej przekonamy się, że faktycznie jest to język wystarczający do programowania, i spróbujemy dostrzec, co sprawia, że techniki programistyczne rachunku λ znajdują coraz większe zastosowanie w nowoczesnych językach programowania

Tomasz jest doświadczonym programistą. U nas prowadzi badania naukowe nad maszynami abstrakcyjnymi i strategiami upraszczania wyrażeń wykorzystując narzędzia automatycznego wnioskowania o programach i językach programowania.

  • 12:15: Jan Chorowski, Paweł Rychlikowski Autonomiczne autka, sala 25

Obecnie trwają intensywne prace nad zbudowaniem samochodów, które – na podstawie obrazu z kamer i czujników – potrafią jeździć bez kierowcy. Pokażemy jak przy pomocy sztucznej inteligencji zaprogramować modele takich samochodów. Nasze modele mają na pokładzie kamerę, czujnik odległości oraz Raspberry Pi. Głębokie sieci neuronowe, których użyjemy, to uproszczone wersje tych stosowanych w prawdziwych samojezdnych autach! Omówimy metodologię pracy i podstawy uczenia maszynowego i widzenia maszynowego.

Jan interesuje się sieciami neuronowymi oraz głębokim uczeniem, jest specjalistą od automatycznego rozpoznawania mowy. W swojej karierze pracował dla Microsoft Research, Université de Montréal i Google Brain, obecnie łączy pracę naukową u nas z kierowaniem działem sztucznej inteligencji w NavAlgo – start-upie zajmującym się optymalizacją przetwarzania dużych danych w logistyce.

  • 14:00-15:00: Łukasz Piwowar, Egg teacher - gra Virtual Reality, sala 25

Zapraszamy na pokaz gry działającej w wirtualnej rzeczywistości napisanej przez studentów w ramach przedmiotu Silnik Unity3D i wirtualna rzeczywistość prowadzonego w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego przez Łukasza Piwowara. Będzie można zagrać samemu.

Łukasz jest specjalistą w zakresie grafiki komputerowej. Stworzył oprogramowanie do generowania fotorealistycznych obrazów oraz animacji w sposób progresywny (wraz z upływem czasu jakość obrazu ulega poprawie). Pracuje nad zagadnieniami grafiki 3D oraz rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality).


 

 

Wydarzenia organizowane przez Instytut Matematyczny UWr:

WROCŁAWSKIE SPOTKANIA MATEMATYCZNE (sala HS, IM UWr)

  • 20 IX 2019, godz. 10:00
    Jacek Świątkowski "Inspiracje nieeuklidesowe w sztuce"
  • 20 IX 2019, godz. 11:00
    Paweł Lorek "Matematyka w analizie i przetwarzaniu obrazu"
  • 20 IX 2019, godz. 12:00
    Szymon Cygan, Grzegorz Karch "Obrazy biomatematyki"

WYSTAWA MODELI MATEMATYCZNEGO ORIGAMI (galeria "Pod Hugonem")

  • 19-25 IX 2019, godz. 8-16 (wystawę może zwiedzać jednorazowo 20 osób, czas zwiedzania 15-30 minut)
    kurator: Sylwia Szczęsna-Cichoń, SP 107 Wrocław

WYSTAWA "100 LAT BOLESŁAWA GLEICHGEWICHTA" (galeria "Łącznik")

  • 19-25 IX 2019, godz. 8-16 (wystawę może zwiedzać jednorazowo 30 osób, czas zwiedzania 30 minut)
    kurator: Piotr Borodulin-Nadzieja, IM UWr

Matematyka na DFN 2019