Program
11:00 Jan Marcinkowski Jak Marian Rejewski złamał Enigmę?

Będzie kontekst historyczny, będzie też o permutacjach, które się w Enigmie pojawiają i jak Rejewski sobie z nimi poradził. I trochę o tym, że matematyka wojskowa ma nieco inny smaczek od takiej szkolnej.
 
Jan jest absolwentem informatyki, potem pracował w Google, potem zrobił u nas doktorat, a teraz znowu pracuje w Google.

(matematycy przenoszą się do sali WS w Instytucie Matematycznym, informatycy zostają w sali 25 )

12:00 Piotr Wieczorek  O informatyce na UWr - prezentacja kierunku,
 
Przedstawimy II UWr i nasze studia. Nie będziemy dokładnie omawiać matrycy mapowania efektów kształcenia z programu studiów.
 
12:15 Aleksandra Stępniewska i Bartosz Jaśkiewicz Prezentacja Koła Studentów Informatyki
       
12:20 Franciszek Malinka Czy korzystanie z otwartych sieci jest bezpieczne?
 
Franciszek jest absolwentem ISIMu, teraz studiuje informatykę drugiego stopnia. Interesuje się systemami operacyjnymi, administracją systemów komputerowych, architekturą komputerów, ale także matematyką i informatyką teoretyczną.
 
12:45 Wiktor Zychla  Kwadrans ze zbiorami Julii, Mandelbrota i Javascriptem.

Wizualizacje prostych numerycznych symulacji bywają zaskakująco estetyczne. Fraktale dodają do tego niezwykłą cechę - samopodobieństwo. Pewne szczególne fraktale - zbiory Julii i Mandelbrota będziemy w czasie rzeczywistym wyliczać w przeglądarce internetowej.
 
Wiktor pełni rolę Lead Software Architect w firmie Vulcan. U nas jest ekspertem inżynierii oprogramowania, specjalizuje się w .NET i node.js. Od wielu lat dzieli się swoją wiedzą na blogu oraz na stackoverflow (reputacja top 0.48% overall), był MVP Microsoftu.
 
13:00 Krzysztof Wasielewski Jak nowe języki programowania ułatwiają obliczenia?
 
W ekspresowym tempie przyjrzymy się językowi Julia, jego mocnym stronom oraz ciekawym rozwiązaniom, które oferuje. Zobaczymy jak na komputerze sprawnie rozwiązywać zadania obliczeniowe zarówno te znane z liceum, jak i te bardziej zaawansowane.
 
Krzysiek jest studentem 3 roku informatyki, uwielbia poznawać nowe rzeczy, w tym z informatyki jak chociażby metody numeryczne.  Poza studiami wraz z przyjaciółmi odkrywa niszowe wystawy (najlepiej te z wolnym wstępem).
 
13:30 Aleksander Szymański Dron sterowany gestami (z pokazem)

Jak rozpoznawać gesty dłoni i zmieniać je w polecenia dla robota?
Aleksander opowie też o kole Continuum, które zbudowało łazika marsjańskiego (2. i 3. miejsce na świecie w University Rover Challenge).
 
Aleksander studiuje informatykę, jest przewodniczącym Koła Naukowego Continuum.

14:00 Spotkanie z zainteresowanymi Indywidualnymi Studiami Informatyczno-Matematycznymi (ISIM).

14:00 Spotkanie z przedstawicielkami akcji Dziewczyny na Politechniki/Dziewczyny do Ścisłych - sala 119, I piętro

Zapraszamy gorąco wszystkie kandydatki na studia na naszym Wydziale (matematyka, informatyka, ISIM). Od kilku lat Wydział Matematyki i Informatyki bierze udział w tym programie. Mowa będzie m.in. o wielu inicjatywach, dzięki którym nasze studentki mogą odnieść rozmaite korzyści (m. in. programy stypendialne, mentoringowe), jak również same zaangażować się w działania wspierające innych.