20 lutego 2021 12:07

Fundacja Urban Memory powstała w lecie 2020 i ma na celu przybliżenie pamięci o przedwojennej społeczności żydowskiej Wrocławia – Żydów z Breslau. Są wśród nas badacze, architekci, genealodzy, edukatorzy i aktywiści, w tym potomkowie Breslauerów.

Od 2021 r., dzięki dotacji z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele, realizujemy projekt "Miejsca Pamięci i Zapominania" zaplanowany w dwóch miastach, Wrocławiu i Krakowie, skupiony wokół dwóch miejsc - byłego cmentarza żydowskiego przy ul. Gwarnej we Wrocławiu i terenu dawnego obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Nasza Fundacja jest odpowiedzialna za działania we Wrocławiu. W projekcie wspierają nas partnerzy lokalni, Dolnośląska Szkoła Wyższa oraz dom kultury OP ENHEIM.

Rozpoczęliśmy rekrutację do programu we Wrocławiu - młodzieży w wieku 18-25 lat. Uczestnicy po serii szkoleń z ekspertami i dzięki wymianie rówieśniczej uzyskają kompetencje do przeprowadzenia wywiadów, a tym samym wsparcia wypracowania wspólnotowego sposobu upamiętnienia byłego cmentarza żydowskiego przy ul. Gwarnej jako miejsca lokalnej historii, uwzględniającego głosy wszystkich zaangażowanych stron.

Zadaniem uczestników projektu będzie m.in. przeprowadzenie rozmów z Urzędem Miasta, Gminą Żydowską i mieszkańcami okolic ul. Gwarnej. Wywiady i rozmowy zaplanowane są na czwarty kwartał 2021 r.

Więcej informacji można znaleźć w naszej ulotce oraz na naszej stronie internetowej. O postępach projektu będziemy na bieżąco informować na naszym profilu w Facebooku. Tutaj zaś znajduje się bezpośredni link do formularza zgłoszeniowego.

Fundacja Urban Memory