6 lipca 2021 12:06
Aktualności wydziałowe: kwiecień - lipiec 2021
Przypominamy o zbliżającym się dwudziestopięcioleciu naszego Wydziału. Szczegóły będą się sukcesywnie pojawiać na stronie.
24 kwietnia odbyły się Wydziałowe Drzwi Otwarte. Część interaktywna odbyła się na platformie Gather.com (studenci stworzyli wirtualne budynki Instytutu Matematycznego i Instytutu Informatyki). W części "matematycznej" wykłady przeprowadzili Grzegorz Wyłupek, Motiejus Valiunas i Jan Dymara. Jej zapis znajduje się tu.
W części informatycznej o studiowaniu informatyki rozmawiali Barbara Kaczorowska i Julian Pszczołowski, odbyły się też prezentacje Piotra Szymajdy, Michała Kowalczykiewicza, Marka Materzoka i Wojciecha Kołowskiego, a także spotkania z naszymi studentami, pracownikami i absolwentami, w tym z przedstawicielami założonej przez naszych absolwentów firmy Fibertide. Program i zapis części informatycznej.
W nowym rankingu kierunków studiów Perspektyw nasza informatyka zajęła trzecie miejsce, a matematyka piąte (ex equo z dwoma innymi uczelniami, w tym Politechniką Wrocławską). Informatyka najlepiej wypadła w kategoriach "ekonomiczne losy absolwentów" (1. miejsce w Polsce), "cytowania prac naukowych" (2. miejsce za Katolickim Uniwersytetem Lubelskim) oraz "publikacje we współpracy zagranicznej" (2. miejsce, za ATH w Bielsku-Białej).
Sam Uniwersytet Wrocławski zajął czwarte miejsce w kategorii uniwersytetów i 13. wśród wszystkich uczelni wyższych.
Za to w najnowszym rankingu szanghajskim "matematyka" została sklasyfikowana na miejscu 301-400 (i jest to jedyny kierunek z UWr, poza "ekologią", który został tam w ogóle sklasyfikowany).
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki ostatniego konkursu. W programie OPUS zakwalifikowano do finansowania pięć projektów z naszego Wydziału:
* Losowe procesy w losowym środowisku (kierownik: prof. dr hab. Dariusz Buraczewski),
* Algorytmy dla projektowania połączeń w warunkach niepewności (kierownik: prof. dr hab. Jarosław Byrka),
* Efektywne wykorzystanie randomizacji: od szeregowania do AdWords (kierownik: dr Łukasz Jeż),
* Wnioskowanie ilościowe odporne na perturbacje (kierownik: dr Jakub Michaliszyn),
* Wydajne algorytmy rozproszone i równoległe dla dużych i dynamicznych danych (kierownik: prof. dr hab. Tomasz Jurdziński),
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki ostatniego konkursu. W programie OPUS zakwalifikowano do finansowania pięć projektów z naszego Wydziału:
* Losowe procesy w losowym środowisku (kierownik: prof. dr hab. Dariusz Buraczewski),
* Algorytmy dla projektowania połączeń w warunkach niepewności (kierownik: prof. dr hab. Jarosław Byrka),
* Efektywne wykorzystanie randomizacji: od szeregowania do AdWords (kierownik: dr Łukasz Jeż),
* Wnioskowanie ilościowe odporne na perturbacje (kierownik: dr Jakub Michaliszyn),
* Wydajne algorytmy rozproszone i równoległe dla dużych i dynamicznych danych (kierownik: prof. dr hab. Tomasz Jurdziński),
W programie SONATA zakwalifikowano do finansowania projekt dr. Piotra Dyszewskiego "Struktury markowskie z ciężkimi ogonami."
Nowi profesorowie:
* Piotr Kowalski
* Jarosław Byrka
Nowi doktorzy habilitowani:
* Wiktor Ejsmont
* Marcin Preisner
Agnieszka Hejna została doktorem (a jej rozprawa została wyróżniona).
Nowi profesorowie:
* Piotr Kowalski
* Jarosław Byrka
Nowi doktorzy habilitowani:
* Wiktor Ejsmont
* Marcin Preisner
Agnieszka Hejna została doktorem (a jej rozprawa została wyróżniona).
Na prośbę Urzędu Miasta przygotowano zestawienie aktywności naszego Wydziału dotyczących AI, ML oraz przetwarzania dużych danych.
*Wspomnienia*
25 marca zmarł Jan Waszkiewicz, absolwent matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim, pracownik Instytutu Matematycznego, pierwszy marszałek województwa dolnośląskiego, mąż Agnieszki Wojciechowskiej-Waszkiewicz.
14 kwietnia zmarł Włodzimierz Charatonik, wieloletni pracownik Instytutu Matematycznego, emerytowany profesor Missouri University of Science and Technology.
24 kwietnia zmarł Tadeusz Nadzieja, wieloletni pracownik Instytutu Matematycznego, a także Uniwersytetu Zielonogórskiego i Opolskiego.
13 czerwca zmarł Adam Morawiec.
INSTYTUT INFORMATYKI
Bartosz Bednarczyk z Instytutu Informatyki otrzymał stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców. Stypendia te przyznawane są za innowacyjne badania naukowe o wysokiej jakości. W tym roku minister nagrodził 217 stypendystów wyłonionych w drodze konkursu spośród 1897 kandydatów. Bartosz jest uczestnikiem studiów doktoranckich u nas oraz na Politechnice Drezdeńskiej, a jego promotorami są Emanuel Kieroński (UWr) i Sebastian Rudolph (TU Dresden). Naukowo zajmuje się teorią modeli skończonych i zastosowaniem logiki w problemach bazodanowych i reprezentacji wiedzy.
Bartek Dudek z Instytutu Informatyki został laureatem konkursu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Fundacja przyznaje stypendia dla młodych polskich naukowców, którzy posiadają już udokumentowane osiągnięcia w swojej dziedzinie badań. W tym roku przyznano sto stypendiów, a ubiegało się o nie 1034 kandydatów.
W finałach tegorocznej Olimpiady Informatycznej znakomicie wypadli uczniowie klas uniwersyteckich, w których zajęcia prowadzą m. in. studenci i pracownicy naszego Wydziału. Aż siedemnastu finalistów (w tym 13 laureatów) Olimpiady to uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr XIV we Wrocławiu. Sukces odnieśli także uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego - zwycięzcą Olimpiady został Antoni Buraczewski z tamtejszej klasy uniwersyteckiej. Warto też dodać, że jedną z finalistek była Paulina Żeleźnik, uczennica klasy uniwersyteckiej Szkoły Podstawowej nr 3 we Wrocławiu.
Uczniowie klas uniwersyteckich osiągnęli też sukces w finale Olimpiady Informatycznej Juniorów. Karol Łacina ze Szkoły Podstawowej nr 76 został samodzielnym zwycięzcą, a spośród finalistów dziewięć osób to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 we Wrocławiu (pięciu z nich to laureaci), a 11 - Szkoły Podstawowej nr 76 we Wrocławiu (9 z nich to laureaci). Żadna szkoła w Polsce nie osiągnęła równie dobrych wyników! Podobnie, na Olimpiadzie Matematycznej Juniorów pięciu uczniów SP 3 zostało finalistami, z czego czworo laureatami (co daje tej szkole trzecie miejsce w Polsce).
Uniwersytet Wrocławski wygrywa klasyfikację szkół wyższych zawodów Spring Challenge 2021. To nasza czwarta wygrana z rzędu! Na reprezentację składało się pięć osób z najlepszym wynikiem, tj: Marek Szykuła (23 miejsce indywidualnie, pierwsze z Polski), Dominik Kowalczyk (29 miejsce), Jakub Kowalski, Jan Wańkowicz, Paweł Głowacki.
W zawodach startowało 76 uczestników z afiliacją UWr (obecnych studentów oraz absolwentów). W tegorocznym Codingame Spring Challenge wzięło udział 6867 graczy z całego świata
Instytut Informatyki zorganizował dwie konferencje naukowe:
- 28th International Colloquium on Structural Information and Communication Complexity - SIROCCO (June 28 – July 1, 2021).
- 32nd Annual Symposium on Combinatorial Pattern Matching - CPM (July 5–7, 2021).
Tomasz Jurdziński był współprzewodniczącym komitetu programowego pierwszej z tych konferencji, a Paweł Gawrychowski - drugiej.
Paweł Rajba jest członkiem komitetów programowych ARES/CUING 2021 i CYBER 2021
Michał Kowalczykiewicz wygłosił prezentację na konferencji technologicznej Data Love 2021.
Artur Jeż będzie miał invited talk na warsztatach (online) Theory and Practice of String Solving przy konferencji Computer Aided Verification (CAV)
14 kwietnia odbyła się obrona pracy doktorskiej Krzysztofa Piecucha.
Publikacje
- Bartosz Bednarczyk dostał nagrodę za najlepszą pracę studencką na konferencji JELIA 2021 (tytuł pracy: "Exploiting Forwardness: Satisfiability and Query-Entailment in Forward Guarded Fragment").
- D. Dereniowski, A. Łukasiewicz, P. Uznański: An Efficient Noisy Binary Search in Graphs via Median Approximation, przyjęta na IWOCA 2021
- D. Alistarh, M. Töpfer, P. Uznański: Comparison Dynamics in Population Protocols, przyjęta na PODC 2021.
- P. Gawrychowski, P. Uznański: Better distance labeling for unweighted planar graphs, best paper award na WADS 2021
- F. Chudy, P. Woźny, Fast and accurate evaluation of dual Bernstein polynomials, Numerical Algorithms 87 (2021), 1001-10015
- Emanuel Kieronski, Sebastian Rudolph: Finite Model Theory of the Triguarded Fragment and Related Logics. LICS 2021
- Paweł Rajba, Wojciech Mazurczyk, Information Hiding Using Minification, IEEE Access
- Paweł Rajba, Sampling Method for the Robust Single Machine Scheduling with Uncertain Parameters, ICCS 2021
INSTYTUT MATEMATYCZNY
Nowi doktoranci w Instytucie Matematycznym:
Nowi doktoranci w Instytucie Matematycznym:
- Joanna Horbaczewska (promotor: Grzegorz Plebanek)
- Sebastian Jachimek (promotor: Piotr Borodulin-Nadzieja)
- Krzysztof Kowalski (promotor: Dariusz Buraczewski).
Krzysztof Krupiński otrzymał otrzymał prestiżową Nagrodę Instytutu Matematycznego PAN za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie matematyki. Nagroda została przyznana za rozwinięcie głębokiej teorii i uzyskanie przełomowych wyników wiążących teorię modeli z dynamiką topologiczną oraz deskryptywną teorią mnogości, w cyklu prac opublikowanych w latach 2010-2020.
Warto dodać, że tę ważną nagrodę już trzeci rok z rzędu otrzymują pracownicy IM: rok temu dostał ją dr Damian Osajda, a dwa lata temu prof. Dariusz Buraczewski.
Małgorzata Bogdan otrzymała Nagrodę Główną PTM im. Hugona Steinhausa za 2020 za całokształt dorobku w dziedzinie zastosowań matematyki.
Agnieszka Hejna otrzymała nagrodę specjalną dla uczestniczek III edycji konkursu o nagrodę im. Edyty Szymańskiej. Konkurs im.Edyty Szymańskiej jest organizowany od trzech lat przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Jest to konkurs na najlepszy wynik naukowy (lub serię takich wyników) z zakresu matematyki i informatyki teoretycznej, uzyskany w latach 2019-2020 przez kobietę związaną z polskim środowiskiem matematycznym. Przypomnijmy, że laureatką pierwszej edycji konkursu była Aleksandra Kwiatkowska z Instytutu Matematycznego.
Ogłoszono wyniki piątej edycji konkursu mBanku Krok w Przyszłość na najlepszą pracę studencką z matematyki.
Wyróżnienie oraz nagrodę 10 tys. zł otrzymał Maciej Kucharski z Instytutu Matematycznego, za pracę magisterską Dimension-free estimates for Riesz transforms related to the harmonic oscillator, napisaną pod opieką dr. hab. inż. Błażeja Wróbla.
Do finału, oprócz 8 innych osób, zakwalifikował się także nasz absolwent Oliwier Biernacki z pracą magisterską Random walks in random environment: ruin probability in ballistic regime (promotor: prof. dr hab. Dariusz Buraczewski).
W konkursie oceniano 54 prace studenckie.
Koło Naukowe Matematyków Teoretyków UWr, Ewa Damek i Piotr Hajac organizują szkołę dla studentów "Baby Steps Beyond the Horizon" w Będlewie. Szkoła odbędzie się w systemie hybrydowym, zdalna transmisja umożliwia uczestnictwo zarówno wykładowcom jak i studentom z zagranicy. Strona konferencji.
W dniach 19-23 VI odbył się jubileuszowy XX Letni Obóz Naukowy w Wieleniu. Wzięło w nim udział ponad osiemdziesięciu uczniów ze szkół podstawowych i liceów.
XVI Olimpiadę Matematyczną Juniorów wygrał Mateusz Wawrzyniak z SP Atut, uczęszczający na kółko matematyczne Fundacji Matematyków Wrocławskich prowadzone przez naszego studenta Dawida Migacza. Jako jedyny miał maksymalny wynik w II i III etapie, wygrał też indywidualnie IX Czesko-Polsko-Słowackie Zawody Matematyczne Juniorów.
Odbyły się finały konkursów organizowanych przez Fundację Matematyków Wrocławskich:
- Wieża Babel
- Koala
- Koma
i Mistrzostwa Polski w Geometrii Elementarnej (wygrał Kornel Sikora z XIV LO w Warszawie, w gronie laureatów byli też Bartosz Chomiński z XIV LO Ww i Dawid Ignasiak - student IM UWr). Mistrzostwa wsparła finansowo Fundacja mBanku.
Antoni Buraczewski z klasy uniwersyteckiej III LO wygrał Olimpiadę Matematyczną (zdobywając komplet punktów). Będzie on reprezentował Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Sankt Petersburgu (w reprezentacji znalazł się jeszcze jeden przedstawiciel Wrocławia - Łukasz Orski z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.
Reprezentacja IIILO w składzie Antoni Buraczewski, Jan Pezda, Wojciech Sobiński, Kuba Walęga i Cyprian Ziółkowski (wszyscy z klasy uniwersyteckiej 2Ap) zwyciężyła w tegorocznej edycji Międzynarodowych Zawodów Matematycznych
Nabój w kategorii juniorów, pokonując tym samym 590 drużyn z 11 krajów.
Warto dodać, że tę ważną nagrodę już trzeci rok z rzędu otrzymują pracownicy IM: rok temu dostał ją dr Damian Osajda, a dwa lata temu prof. Dariusz Buraczewski.
Małgorzata Bogdan otrzymała Nagrodę Główną PTM im. Hugona Steinhausa za 2020 za całokształt dorobku w dziedzinie zastosowań matematyki.
Agnieszka Hejna otrzymała nagrodę specjalną dla uczestniczek III edycji konkursu o nagrodę im. Edyty Szymańskiej. Konkurs im.Edyty Szymańskiej jest organizowany od trzech lat przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Jest to konkurs na najlepszy wynik naukowy (lub serię takich wyników) z zakresu matematyki i informatyki teoretycznej, uzyskany w latach 2019-2020 przez kobietę związaną z polskim środowiskiem matematycznym. Przypomnijmy, że laureatką pierwszej edycji konkursu była Aleksandra Kwiatkowska z Instytutu Matematycznego.
Ogłoszono wyniki piątej edycji konkursu mBanku Krok w Przyszłość na najlepszą pracę studencką z matematyki.
Wyróżnienie oraz nagrodę 10 tys. zł otrzymał Maciej Kucharski z Instytutu Matematycznego, za pracę magisterską Dimension-free estimates for Riesz transforms related to the harmonic oscillator, napisaną pod opieką dr. hab. inż. Błażeja Wróbla.
Do finału, oprócz 8 innych osób, zakwalifikował się także nasz absolwent Oliwier Biernacki z pracą magisterską Random walks in random environment: ruin probability in ballistic regime (promotor: prof. dr hab. Dariusz Buraczewski).
W konkursie oceniano 54 prace studenckie.
Koło Naukowe Matematyków Teoretyków UWr, Ewa Damek i Piotr Hajac organizują szkołę dla studentów "Baby Steps Beyond the Horizon" w Będlewie. Szkoła odbędzie się w systemie hybrydowym, zdalna transmisja umożliwia uczestnictwo zarówno wykładowcom jak i studentom z zagranicy. Strona konferencji.
W dniach 19-23 VI odbył się jubileuszowy XX Letni Obóz Naukowy w Wieleniu. Wzięło w nim udział ponad osiemdziesięciu uczniów ze szkół podstawowych i liceów.
XVI Olimpiadę Matematyczną Juniorów wygrał Mateusz Wawrzyniak z SP Atut, uczęszczający na kółko matematyczne Fundacji Matematyków Wrocławskich prowadzone przez naszego studenta Dawida Migacza. Jako jedyny miał maksymalny wynik w II i III etapie, wygrał też indywidualnie IX Czesko-Polsko-Słowackie Zawody Matematyczne Juniorów.
Odbyły się finały konkursów organizowanych przez Fundację Matematyków Wrocławskich:
- Wieża Babel
- Koala
- Koma
i Mistrzostwa Polski w Geometrii Elementarnej (wygrał Kornel Sikora z XIV LO w Warszawie, w gronie laureatów byli też Bartosz Chomiński z XIV LO Ww i Dawid Ignasiak - student IM UWr). Mistrzostwa wsparła finansowo Fundacja mBanku.
Antoni Buraczewski z klasy uniwersyteckiej III LO wygrał Olimpiadę Matematyczną (zdobywając komplet punktów). Będzie on reprezentował Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Sankt Petersburgu (w reprezentacji znalazł się jeszcze jeden przedstawiciel Wrocławia - Łukasz Orski z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.
Reprezentacja IIILO w składzie Antoni Buraczewski, Jan Pezda, Wojciech Sobiński, Kuba Walęga i Cyprian Ziółkowski (wszyscy z klasy uniwersyteckiej 2Ap) zwyciężyła w tegorocznej edycji Międzynarodowych Zawodów Matematycznych
Nabój w kategorii juniorów, pokonując tym samym 590 drużyn z 11 krajów.
Na budynku Instytutu Matematycznego zawisł baner stworzony przez Grzegorza Osowskiego z Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (jest on również autorem plakatu "Matematycy wrocławscy", który powstał przy okazji konferencji "Analysis and Applications" w 2017r.
21 V przed wejściem do kawiarni Szkockiej we Lwowie odsłonięto tablicę pamiątkową.