27 listopada 2022 11:47

Za kilka dni w Nowym Orleanie odbędzie się czołowa światowa konferencja z sieci neuronowych NeurIPS 2022. Nie zabraknie na niej  naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kluczowym współautorem pierwszej z prac pt. Variable-rate hierarchical CPC leads to acoustic unit discovery in speech (pdf) jest nasz absolwent Santiago Cuervo. Publikacja została przygotowana w czasie jego studiów na naszym kierunku Data Science i ma pięciu autorów: Santiago Cuervo, Adrian Łańcucki [NVidia], Ricard Marxer [Université de Toulon, Aix Marseille Univ, CNRS, LIS, France], Paweł Rychlikowski (II UWr) i Jan Chorowski [Pathway, France].

Opisywana jest metoda odkrywania fonemów (czyli składników mowy), w sytuacji, gdy dysponujemy jedynie nieopisanymi nagraniami wypowiedzi w danym języku. Szczególnie istotna w opracowanej metodzie była możliwość znajdywania fonemów o różnych długościach, co lepiej odpowiada charakterystyce mowy, a co nie występowało we wcześniejszych metodach. Badania te można umieścić w kontekście ambitniejszego celu, jakim jest odkrywanie nie tylko fonemów, ale słów, ich znaczenia, gramatyki i ogólnie całości języka w sytuacji, gdy słyszymy jedynie wypowiedzi w tym języku, pozbawione jakiegokolwiek kontekstu i w żaden sposób niezapisane jako tekst.

Druga z prac, które pojawią się na tej konferencji nosi tytuł FlowHMM: Flow-based continuous hidden Markov models (pdf) i jest autorstwa Pawła Lorka (IM UWr, Tooploox), Rafała Nowaka (II UWr, Tooploox), Tomasza Trzcińskiego (PW, UJ, Tooploox, IDEAS) oraz Macieja Zięby (PWr, Tooploox).

Z kolei na niedawno zakończonej czołowej konferencji z informatyki teoretycznej FOCS 2022 pracę pt. Cut query algorithms with star contraction opublikował Paweł Gawrychowski, jego współautorami byli S. Apers [Paris], Y. Efron [Columbia], T. Lee [Sydney], S. Mukhopadhyay [Sheffield], oraz D. Nanongkai [Copenhagen].

 

New Orleans skyline
(fot. thepipe26 CC BY 2.0)