19 kwietnia 2023 15:31
Akademicki Budżet Obywatelski: Głosuj na strefę relaksu w Instytucie Informatyki
Można już głosować na projekty w ramach Akademickiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt nr 38 zgłoszony przez naszych studentów dotyczy strefy chill out w Instytucie Informatyki. Zapraszamy we wtorek 25 kwietnia o 10:30 na wydarzenie promujące projekt
Zrobimy tak: Stworzymy pokój studencki w Instytucie Informatyki!
Często na studiach bardzo skupiamy się na nauce i na przygotowaniach do egzaminów zapominając, że praca nie jest jedynym, ani najważniejszym elementem życia studenckiego. Niestety wielu z nas zaniedbuje etap budowania relacji, i to nie takich w bazach danych, ale interpersonalnych. W post pandemicznej rzeczywistości wróćmy do trybu offline. Stworzymy pokój studencki! Zaangażujemy całą naszą wspólnotę akademicką, tak aby już sam proces powstawania pokoju był momentem integrującym. Chcemy skończyć z krzywdzącymi stereotypami na temat informatyków i pokazać, że jak nikt inny potrafimy współpracować i osiągać postawione sobie cele. Będzie to też wspaniała okazja do budowania (a być może odbudowywania po pandemii i nauce zdalnej) naszych umiejętności społecznych. Nic tak nie pomaga w tworzeniu relacji jak wspólny cel i praca nad jego osiągnięciem oraz spędzanie razem czasu w przyjaznej atmosferze. Pokój studencki będzie miejscem, w którym będziemy mogli napić się razem kawy, zjeść ciepły obiad i odpocząć w przerwie między zajęciami, a przede wszystkim zwyczajnie porozmawiać (albo pomilczeć) w dobrym towarzystwie. Niech będzie to przestrzeń, w której będziemy mogli położyć się na pufach i nie myśleć przez chwilę o niczym.
Na start wyposażymy naszą przestrzeń w podstawowe sprzęty (lodówkę, czajnik, mikrofalówkę), ale to od Was będzie zależało co docelowo znajdzie się w pokoju. Pufy czy leżaki, a może kanapa? Zależy nam, żeby każdy student naszego Instytutu czuł się tam jak najlepiej. Gdybyśmy mieli powiedzieć co cenimy najbardziej, to powiedzielibyśmy, że ludzi. I to właśnie Wy jesteście najważniejszym, choć niemożliwym do wyceny w kosztorysie, elementem tego projektu.
Dlaczego i dla kogo? Obecnie większość firm rozumie jak ważne są tak zwane strefy chilloutu i w swoich biurach projektuje odpowiednie przestrzenie. Studenci na uczelni spędzają długie godziny w maksymalnym skupieniu, próbując przyswoić nowe zagadnienia i zrozumieć kolejne wykłady. Nasza praca na uniwersytecie nie jest w żadnym stopniu gorsza od tej wykonywanej w korporacjach. Ponadto na wielu uczelniach, jak chociażby UW czy PWr z powodzeniem funkcjonują przestrzenie studenckie służące do wypoczynku. Studenci regularnie przychodzą tam odpocząć, spotkać się i porozmawiać, zjeść drugie śniadanie czy wspólnie przygotować się do zajęć. Tak jak w przypadku stref chilloutu w biurach firm, możliwość odpoczynku w takim miejscu pozwala na bardziej efektywną pracę czy naukę. Każdy student Instytutu Informatyki również zasługuje na przestrzeń, w której będzie mógł odpocząć i zebrać siły! Utworzenie pokoju studenckiego wspomoże nasz efektywny wypoczynek i będzie to miejsce na nawiązywanie nowych znajomości ze studentami z innych roczników czy grup. Ze strefy chilloutu będą mogli korzystać i obecni, i przyszli studenci z Instytutu Informatyki.
Uważamy, że ten projekt przysłuży się ociepleniu wizerunku naszego wydziału, ale także całego Uniwersytetu Wrocławskiego. Pokój studencki byłby nie tylko dużym udogodnieniem dla obecnych studentów, ale także dobrą reklamą i zachętą dla osób rozważających studia na naszej uczelni.
A od nas… Z naszej strony zapewnimy prężnie działający zespół, doświadczony zarówno w wyposażaniu jak i utrzymywaniu pokoju Koła Studentów Informatyki. Ponadto potrafimy pozyskiwać sponsorów i partnerów do różnego rodzaju projektów, więc i tym razem damy z siebie wszystko, aby wyposażyć naszą przestrzeń jak najlepiej. Jesteśmy otwarci na pomysły społeczności studenckiej i zmotywowani do pracy. Planujemy robić ankiety i podejmować wszelkie decyzje dotyczące pokoju studenckiego wspólnie z Wami!
Kim jesteście? Jesteśmy Kołem Studentów Informatyki czyli zaangażowaną, pełną energii i pasji grupą, która nie tylko wierzy, ale wie, że może coś zmienić. Działamy na naszym Instytucie od ponad 20 lat, organizujemy ogólnopolską konferencję naukową “ZOSIA”, cykl warsztatów “Hour of Code” i wiele więcej! Przy okazji łamiemy negatywne stereotypy związane z informatykami!