9 lutego 2025 12:13
Co nowego w projekcie Kuźnia Rdzeni? Biblioteka Transactron
Z przyjemnością możemy przekazać, że projekt Kuźnia Rdzeni osiągnął kolejny ważny etap rozwoju, w ramach którego nastąpiło wydzielenie biblioteki Transactron.
Kuźnia Rdzeni, to grupa osób w Instytucie Informatyki UWr zajmująca się projektowaniem procesorów. Jej głównym projektem jest Coreblocks, który opiera się na wysokowydajnej mikroarchitekturze out-of-order i implementuje zbiór instrukcji z architektury RISC-V. Procesory out-of-order są aktualnie jednymi z najbardziej skomplikowanych procesorów, bowiem wykonują instrukcje w innej kolejności niż założył to programista. Dzięki temu są w stanie wykonywać wiele instrukcji na raz, a także ukrywać opóźnienia instrukcji o długim czasie wykonania. Zyski z takiego działania mogą być bardzo znaczące, jednakże jednocześnie procesor musi zapewnić, że efekt działania całego programu nie zmieni się. Innymi słowy musi udawać, że wykonuje program instrukcja po instrukcji, tak jak napisał programista. Połączenie tych dwóch dosyć odmiennych wizji wykonania programu skutkuje dużym poziomem skomplikowania, którym Kuźnia zarządza przy pomocy biblioteki Transactron.
Transactron powstawał początkowo jako szczegół implementacyjny Coreblocksa. Korzystając z tego, że wśród członków Kuźni były osoby zajmujące się teorią języków programowania, stworzono bibliotekę programistyczną, która miała ułatwiać pisanie kodu i zmniejszyć próg wejścia prezentując abstrakcje - podobne do klas i funkcji - znane ze standardowych języków programowania takich jak Python, czy C++. Biblioteka ta automatyzuje dużą część powtarzalnych czynności związanych z projektowaniem procesorów, takich jak łączenie poszczególnych modułów i pozwala programiście skupić się na tym co najistotniejsze, czyli na dobrym zaprojektowaniu bloków sprzętowych. Wraz z dojrzewaniem Transactrona okazało się, że biblioteka ta może znaleźć zastosowanie nie tylko w Coreblocksie, ale też w innych projektach (przykładowo zespół Kuźni Rdzeni użył jej w FPGA Hackathon gdzie zdobył pierwsze miejsce) więc zdecydowano się na jej wydzielenie, które nastąpiło w ostatnich miesiącach.
Chętni do zapoznania się z Transactronem mogą odwiedzić stronę projektu.
Strona procesora Coreblocks.
Projekt Kuźnia Rdzeni szuka nowych współpracowników. W tym oraz w innych projektach można uczestniczyć w ramach studiów II stopnia na kierunku informatyka. Rekrutacja zimowa trwa do 14 lutego.