6 marca 2020 14:20

 
Wracamy do zwyczaju publikowania na stronie raz w miesiącu streszczenia najwazniejszych wydarzeń z życia Instytutu Informatyki - na początek załączamy również streszczenia z kilku poprzednich miesięcy. Zachęcamy studentów oraz pracowników do przesyłania interesujących informacji na adres promocja@cs.uni.wroc.pl
 
Luty 2020
 
28 marca organizujemy Dzień Otwarty. Szczególne podziękowania dla Tomka Draba, Bartka Dudka, Jana Marcinkowskiego oraz Pawła Rajby za przygotowanie wykładów.
 
Krzysztof Sornat rozpocznie 16-go marca 6-miesięczny staż podoktorski na MIT w grupie Virginii V. Williams w ramach grantu ETIUDA 6 Narodowego Centrum Nauki. Krzysztof będzie pracował nad wielomianowymi dolnymi granicami (fine grained complexity) dla problemów głosowania i wyboru społecznego (computational social choice).
 
Jan Chorowski miał wykład Representation learning for speech and handwriting w Lwowie na warsztatach DeepMind reklamujących szkołę letnią DeepMind w Krakowie:  https://workshops.eeml.eu/
 
Centrum Obliczeniowe zmodernizowało komputery w pracowni 108. Wydajność i niezawodność komputerów została znacząco podniesiona w związku z wymianą dysków z HDD na SSD.
 
Mamy 3 prace na STOC 2020 (to jedna z najbardziej prestiżowych konferencji informatycznych na świecie):
Unbounded lower bound for k-server against weak adversaries
Marcin Bieńkowski (University of Wroclaw), Jarosław Byrka (University of Wroclaw), Christian Coester (CWI), Łukasz Jeż (University of Wroclaw)
Breaching the 2-Approximation Barrier for Connectivity Augmentation: a Reduction to Steiner Tree
Jarosław Byrka (University of Wroclaw), Fabrizio Grandoni (IDSIA, Switzerland), Afrouz Jabal Ameli (IDSIA, Switzerland)
All non-trivial variants of 3-LDT are equivalent
Bartłomiej Dudek (University of Wrocław), Paweł Gawrychowski (University of Wrocław), Tatiana Starikovskaya (Ecole Normale Superieure)
 
Komitety programowe:
 
Tomasz Jurdziński
ICDCS 2020 (40th IEEE International Conference on Distributed Computing Systems)
DCOSS 2020 (16th International Conference on Distributed Computing in
Sensor Systems)
 
Tomasz Jurdziński i Przemysław Uznański
FUN 2020 (10th International Conference on Fun with Algorithms)
 
Anna Bartkowiak
CISIM 2020 (19-th International Conference on Computer Information Systems and Industrial Management Applications), Białystok
 
Styczeń 2020 & grudzień 2019
 
We wtorek 4 lutego o godz. 12.15 w sali 119 Instytutu Informatyki odbędzie się wykład przedhabilitacyjny dra Jana Chorowskiego pt. ,,Zastosowanie głębokich sieci neuronowych do rozpoznawania i przetwarzania mowy''.
 
W dniach 27 lutego  - 1 marca odbędzie się 20 edycja  Zimowego Obozu Studentów Informatyki A: https://zosia.org/
 
Ewa Damek oraz Witold Charatonik zostali powołani na rzeczników akademickich na Wydziale Matematyki i Informatyki UWr. Do rzecznika mogą zwracać się studenci, doktoranci i pracownicy WMI w sprawach dotyczących funkcjonowania społeczności instytutu/wydziału, aby uzyskać wsparcie i pomoc w rozwiązaniu problemu. Rolą rzecznika jest wysłuchanie osoby zgłaszającej, zdiagnozowanie problemu i udzielenie porady lub pomocy w jego rozwiązaniu. Więcej:  http://www.wmi.uni.wroc.pl/pl/node/606
 
Dostępne są regularne sprawozdania relacjonujące działalność projektu Mimiker oraz prace koła Continuum:

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał Pawła Woźnego na członka Polskiej Komisji Akredytacyjnej VI kadencji (2020-2023). Paweł będzie pracował w Zespole nauk ścisłych i przyrodniczych. Jest jedynym reprezentantem ,,ścisłej'' informatyki w składzie PKA.
 
Paweł Woźny został zaproszony na 8 Europejski Kongres Matematyczny (5-11 lipca 2020, Portoroż, Słowenia), gdzie wygłosi referat w ramach minisympozjum poświęconemu teorii i zastosowaniu wielomianów ortogonalnych i funkcji specjalnych.
 
Marcin Bieńkowski został wybrany na członka Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk. Serdecznie gratulujemy!

Michał Kowalczykiewicz wygłosi wykład popularyzatorski na konferencji CareerCon 2020 (będzie w kwietniu) - https://careercon.pl/konferencja/kariera-it-wroclaw-04-04.

Zdzisław Płoski postawił ostatnią kropkę w przekładzie ponad 1000-stronicowego dzieła A. Silberschatza, P. Galvina i G. Gagne'a pt. "Operating System Concepts, Tenth Edition", dołączając erratę do oryginału. Podręcznik ten jest obecnie na etapie opracowania redakcyjnego.

Tomasz Drab wystąpił w radiu Luz jako m.in. doktorant UWr w audycji „Ściśle mówiąc” nt. uczenia maszynowego.
 
W dniach 24-26 stycznia w naszym Instytucie gościliśmy Sensei Game Jam. Główną ideą wydarzenia jest pomoc niedoświadczonym uczestnikom w tworzeniu gier z pomocą mentorów   -  http://www.senseigamejam.pl/
 
13 grudnia w naszym instytucie odbył się  NASK Day. Fotorelacja jest dostępna na stronie Uniwersytetu.  https://uni.wroc.pl/nask-day-w-instytucie-informatyki-uwr/
 
--
Komitety programowe

Jarosław Byrka będzie PC chair konferencji APPROX 2020
Przemek Uznański: PC na FUN 2020 (https://sites.google.com/view/fun2020/home), CPM 2020 (http://cpm2020.compute.dtu.dk/), PODC 2020 (https://www.podc.org/) i IWOCA 2020 (https://iwoca2020.labri.fr/)
 
--
Ciekawe prace

Bartosz Bednarczyk, Franz Baader, Sebastian Rudolph Satisfiability and Query Answering in Description Logics with Global and Local Cardinality Constraints Proceedings of the 24th European Conference on Artificial Intelligence (ECAI 2020)
Paweł Gawrychowski, Martin Lange, Narad Rampersad, Jeffrey Shallit, Marek Szykuła. Existential length universality. STACS 2020.
Jakub Michaliszyn, Jan Otop: "Learning Deterministic Automata on Infinite Words" ECAI 2020, the 24th European Conference on Artificial Intelligence
 
Listopad 2019
 
Dwa projekty naszych pracowników zostały nagrodzone w siedemnastej edycji konkursu grantowego OPUS: "Maszyny abstrakcyjne dla języków programowania: podejście derywacyjne" (634 tys. zł, Witold Charatonik i Małgorzata Biernacka) oraz "Algebraiczne techniki zrównoleglania algorytmów" (618 tys. zł, Przemysław Uznański).

Jerzy Marcinkowski został zaproszony jako invited speaker na ICDT 2020, będzie miał też pracę z Tomkiem Gogaczem i Andreasem Pierisem na PODS 2020.

Maciej Pacut obronił pracę doktorską pt. Algorithmic aspects of contemporary networks. Streszczenie pracy oraz recenzje dostępne są na stronie: https://www.ii.uni.wroc.pl/instytut/aktualnosci/184
 
Bartosz Bednarczyk otrzymał Stypendium im. H. Steinhausa w ramach Studenckiego Programu Stypendialnego.
 
Drużyna UWr - w składzie Anadi Agrawal, Michał Górniak, Jarosław Kwiecień - zajęła trzecie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym. Oznacza to awans do finałów Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, które odbędą się w czerwcu 2020 roku w Moskwie. Pełne wyniki: https://contest.felk.cvut.cz/19cerc/contest.html

Maksymilian Mika został laureatem drugiego miejsca w konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego na najlepsze prace magisterskie z informatyki. Tytuł nagrodzonej pracy to "The Frobenius and factor universality problems of the free monoid on a finite set of words." Promotorem był Marek Szykuła. W konkursie wyróżniony został również Radosław Serafin za pracę "Efficient algorithms for some problems related to longest increasing subsequence" napisaną pod kierunkiem Pawła Gawrychowskiego.


8 listopada gościliśmy wrocławską edycję konkursu programistycznego CodingContest.org. W 37 miastach na 3 kontynentach wzięło w nim udział 4200 programistów. Przed głównymi zawodami odbyły się dodatkowe w wersji dla uczniów liceów.

13 grudnia organizujemy NASK Day - program przewiduje m.in. wykłady dla uczniów szkół średnich.

Piotr Wieczorek opowiadał w Radiu RAM  o historii internetu: https://www.radioram.pl/articles/view/37683/FutuRAM-piecdziesiatka-internetu-PODCAST

Centrum Obliczeniowe uruchomiło dwa nowe serwery połączone w klaster HA na platformie VMware. Klaster serwerów podłączony jest redundantnie do wydajnej macierzy dyskowej za pomocą przełączników Fibre Channel.  Serwery obsługują 33 maszyny wirtualne: m.in. kilka sprawdzaczek, hosting stron www, maszyny studenckie związane dydaktyką oraz pracowniczy swiatowit i pozostałe maszyny związane z obsługą usług sieciowych. Klaster zastąpił 6 fizycznych wysłużonych serwerów (afrodyta, hera, swiatowit, zeus oraz 2 Sun-y). Najstarszy z nich: hera miała 14 lat.

W sali 25 zostały zainstalowane nowe mikrofony bezprzewodowe. System działa w paśmie WiFi dzięki czemu jest odporny na zakłócenia.

Komitety programowe
Katarzyna Paluch -  EuroCG 2020,
Jerzy Marcinkowski - PODS 2021

Październik 2019

Uniwersytet Wrocławski znalazł się w gronie 10 laureatów konkursu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza": https://www.gov.pl/web/nauka/bohaterowie-konkursu-idub-czyli-najlepsze-uczelnie-w-kraju

Nasza drużyna zajęła drugie miejsce na Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym. Drużyna startowała w składzie Mateusz Rzepecki, Michał Górniak, Anadi Agrawal.  Ranking zawodów: http://amppz.tcs.uj.edu.pl/ranking/  Gratulacje dla zawodników oraz dla ich opiekunów.

W ramach kolejnej edycji programu "Najlepsi z najlepszych" otrzymaliśmy grant na sfinansowanie udziału zespołu "Continuum" w zawodach łazików marsjańskich ERC 2019 i URC 2020. Kwota dofinansowania to 174 078,13 PLN. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wniosku.

Uniwersytet Wrocławski otrzymał środki na wsparcie  laureatów olimpiad oraz wybitnych studentów w ramach programu "Szkoła Orłów". Program dotyczy obecnych studentów I roku studiów I stopnia, w jego ramach przewidziano stypendia oraz indywidualną opieką tutorów przez 3 lata studiów. Na UWr w tym roku przyjęto 14 laureatów,  8 z nich studiuje na naszym wydziale. Przewiduję, że każdy z nich powinien zostać zakwalifikowany do programu od I roku studiów. Szczegółowe kryteria wyboru dodatkowych 14 studentów po I roku są opracowywane przez rektora i jego współpracowników.

W piątek 4 października odbył się finał konkursu na najlepsze prace dyplomowe na Wydziale Matematyki i Informatyki. W trakcie finału swoje prace zaprezentowali autorzy najlepszych prac dyplomowych z matematyki i informatyki, a Łukasz Ryniewicz z banku Santander S.A. wygłosił prelekcję ”Jak kopać w danych - sieci społeczne i data mining”. Lista laureatów: http://ii.uni.wroc.pl/instytut/aktualnosci/178

Klaudia Osowska, nasza studentka, została laureatką stypendium Intela i Perspektyw. Stypendystki znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki - doświadczonych pracowników firmy Intel, otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zł, a także możliwość udziału w programie stażowym Intel Technology Poland.

Paweł Laskoś-Grabowski został wydziałowym koordynatorem ds. komercjalizacji.

Krzysztof Sornat obronił pracę doktorską pt. "Approximation Algorithms for Multiwinner Elections and Clustering Problems".  Promotorem pracy jest Jarosław Byrka, a recenzentami Ola Svensson (EPFL) oraz Piotr Sankowski (UW).
Ola Svensson: Krzysztof’s thesis is an outstanding contribution (...) I recommend that it is accepted with distinction. (...) I deem it outstanding and I would consider it for awards if it was a PhD thesis of EPFL.
Więcej informacji: http://ii.uni.wroc.pl/instytut/aktualnosci/179

Magistrantka Jana Chorowskiego Julia Heine we współpracy z Uniwersytetem w Bonn i Capgemini  pracuje nad wykrywaniem pasożytów powodujących ślepotę rzeczną za pomocą sieci neuronowych, pierwsze wyniki będą zaprezentowane na Gates Foundation Grand Challenge Annual Meeting.

Wykłady, prezentacje:
Michał Kowalczykiewicz wygłosił prelekcję na konferencji InfoMEET - https://www.infomeet.pl/prelegenci/michal-kowalczykiewicz/.

27 września Paweł Woźny odwiedził Zespół Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie, gdzie miał wykład i warsztaty dla uczniów. W ZS nr 2 w Ostrzeszowie informatyki uczy nasz absolwent Adam Fulara (to naprawdę nietuzinkowa osoba; zobaczcie np. tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Adam_Fulara ), który opracował autorski program nauczania dla klasy o kierunku ,,technik informatyk-programista'' ( http://www.zs2.ostrzeszow.pl/page/programista ). Opiekę nad stworzonym przez niego programem nauczania objął właśnie nasz Instytut.  Osoby chcące popularyzować informatykę z ZS nr 2 w Ostrzeszowie i współpracować z Adamem prosimy o kontakt z Pawłem Woźnym.

Komitety Programowe:
Emanuel Kieroński AAAI 2020 ECAI 2020
Jan Otop Concur 2020

Prace:
P. Woźny, F. Chudy, Linear-time geometric algorithm for evaluating
Bézier curves, Computer Aided-Design 118 (2020), 102760. DOI: https://doi.org/10.1016/j.cad.2019.102760

Krishnendu Chatterjee, Thomas A. Henzinger, Jan Otop: Quantitative Automata under Probabilistic Semantics. Logical Methods in Computer  Science

Jakub Michaliszyn, Jan Otop: Non-deterministic weighted automata evaluated over Markov chains. Accepted to JCSS